górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Śnialnia, legendarna pracownia artystyczna z czasów PRL-u, ożyła we wspomnieniach Rafała Księżyka. Świat sztuki, barwnych snów i ezoterycznych doświadczeń. Sekretna kryjówka polskiej inteligencji właśnie stanęła przed nami otworem.

W latach sześćdziesiątych XX wieku grono polskich malarzy stworzyło na Śląsku wyjątkowe miejsce. Pracownia przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach była enklawą wolności, do której przed realiami komunistycznego państwa uciekali Andrzej Urbanowicz, Henryk Waniek, Urszula Broll, Antoni Harol i Zygmunt Stuchlik. W Śnialni artyści śnili zakazane sny, realizowali pomysły nieakceptowane przez komunistyczną władzę, marzyli o końcu podcinającej skrzydła cenzury. To w niej narodził się polski Buddyzm Zen. Tu próbowano pierwszych psychodelicznych odskoczni. Śnialnia była tajemnym miejscem spotkań i zawierania przyjaźni dla środowiska artystycznego. Służyła za wydawnictwo podziemne, publikujące nielegalne treści w Polsce Ludowej. Pobudzała potrzebę aktywnego dążenia do upragnionej wolności.

Katowicka pracownia przetrwała sześć dekad. W tym czasie inspirowała rzesze polskich artystów. Wśród nich znaleźli się Zdzisław Beksiński, Mieczysław Litwiński, Jacek Ostaszewski, Olga Tokarczuk, Tadeusz Sławek, Ryszard Krynicki i Jarosław Markiewicz.

„Śnialnia” Rafała Księżyka to opowieść o wrażliwości wpływającej na postrzeganie świata i wspólnym śnie, który zdołał zmienić się w rzeczywistość.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Śnialnia. Śląski underground” Rafała Księżyka, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Jeśli moglibyście spędzić jeden dzień ze słynnym artystą, kogo chcielibyście spotkać? Jak wyglądałoby wasze spotkanie? Opowiedzcie nam o tym. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 1 grudnia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.