W witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w odpowiednio podświetlonych, wolno stojących gablotach – w tym roku blisko 40 szopek stanęło w przestrzeni miejskiej Krakowa. Z pomocą darmowego spacerownika można oglądać je we własnym rytmie, a zorganizowane spacery dostarczą dodatkowych opowieści o wybranych bajkowych konstrukcjach. Szopki możemy podziwiać od 8 grudnia.
Szopka krakowska czerpie inspiracje z bogactwa zabytków Krakowa, a jej wyjątkowość tkwi w fantazyjnym łączeniu stylów, mieszaniu porządków i postaci z różnych światów. Wśród tych ostatnich nie brakuje najróżniejszych „muzykantów” – od przygrywających na skrzypcach i trąbach aniołów po krakowskich andrusów. Dlatego trasa spaceru „Wokół szopki” została w tym roku skomponowana z muzycznych motywów Krakowa i osnuta wokół charakterystycznych miejsc oraz postaci związanych z naszym miastem. Wędrując po Starym Mieście (według renesansowego kronikarza Marcina Bielskiego jego zarys widziany z lotu ptaka przypomina kształt lutni) oraz jego okolicach, będziemy wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll. Wytężmy wzrok i – wspomagając się dostępnym na internetowej stronie akcji spacerownikiem – poszukajmy w szopkach postaci związanych z Krakowem kompozytorów, wykonawców, ulicznych grajków.
Przemierzanie emanującego zimową energią miasta, aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, pokazywanie gościom i turystom odświętnie przystrojonego Krakowa – to doskonałe pomysły na grudzień w Krakowie. Każdy zrobi to w swoim tempie i stylu – bez wytchnienia lub powoli, z przystankiem na gorącą czekoladę czy aromatyczną kawę. Szopki można podziwiać, jak tylko się chce, ale najważniejsze jest, by wspólnie cieszyć się świątecznym czasem.
Tegoroczna odsłona projektu „Wokół szopki” oferuje także zorganizowane możliwości spędzenia czasu w baśniowym świecie wykreowanym przez krakowskich szopkarzy oraz bliższego poznania związanych z nim ciekawostek.
26 grudnia odbył się spacer z przewodnikiem szlakiem krakowskich szopek. Na spacer obowiązywały zapisy i bilety w cenie 5zł, które można było kupić na stronie kbfbilety.krakow.pl i w aplikacji kbf: plus. Dla dzieci do trzeciego roku udział spacerze był bezpłatny.
Z kolei 6 stycznia tradycyjnie odbył się spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim, który poprowadził nas muzycznym szlakiem „Wokół szopki”.
Szczegóły dotyczące pozostałych spacerów, na które zaprasza KBF, można znaleźć na stronie wokolszopki.pl.