górne tło

Krakowscy szopkarze zaprezentowali swoje dzieła

Zgodnie z wieloletnią tradycją w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek Krakowskich. Padający śnieg nie przeszkodził w pobiciu rekordu – do 81. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 229 szopek. Szopkarze zaprezentowali swoje dzieła na Rynku Głównym. Ogłoszenie laureatów nastąpiło 10 grudnia.

Do konkursu zgłoszono, po raz pierwszy drogą elektroniczną, 229 szopek, co jest absolutnym rekordem. Dotychczas najwięcej było ich – jeszcze przed pandemią – 230. W ubiegłym roku o nagrody walczyli twórcy 140 szopek.

– Bardzo się z tego cieszę, bo oznacza to, że podjęta przez nas praca, mająca na celu konsekwentne wzmacnianie tej pięknej tradycji, przynosi efekty – mówił Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. – Bardzo ciekawy jestem, ile z tych szopek jest dziełem młodych twórców, którzy poszerzą szopkarskie środowisko – dodaje.

Autorzy szopek:

Szopki krakowskie wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 roku, a w 2018 roku także na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia) szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można było je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyruszył korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który poprowadził na scenę, gdzie nastąpiła prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenieśli swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpiło 10 grudnia o godz. 14.00 na sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory. Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 11 grudnia 2023 r. do 25 lutego 2024 r. na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory.

Wyniki konkursu:

Szopki seniorów oceniano w grupach według ich wielkości:

Grupa I - szopki duże

Nagrody I:

Nagrody II:

Nagroda III

Wyróżnienie:

Grupa II - szopki średnie

Nagrody I:

Nagrody II:

Nagroda III:

Wyróżnienia:

Specjalne wyróżnienie Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa za szopkę nr 65 otrzymali Kamil i Aleksander Prokschowie za wspólny debiut w kategorii dorosłych.

Grupa III - szopki małe

Nagroda I:

Nagrody II:

Nagrody III:

Wyróżnienie:

Grupa IV - szopki miniaturowe

Nagrody I:

Nagrody II:

Nagrody III:

Nagrodę imienia Zofii i Romana Reinfussów otrzymał Jan Kirsz za mistrzostwo w tworzeniu szopek małych i miniaturowych od blisko pięćdziesięciu lat.

Nagrodę imienia Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego za szopkę nr 174 otrzymała Renata Markowska.

Nagrodę imienia Anny Szałapak ufundowaną przez przyjaciół Anny Szałapak z Poznania otrzymał Jakub Zawadziński.

Szopki „OFF”

Nagrody I:

Nagrody II:

Nagroda III:

Wyróżnienia „za zaskok”:

Szopki rodzinne

Nagrody I:

Nagrody II:

Szopki młodzieżowe

Nagrody I:

Szopki dziecięce

W kategorii dziecięcej indywidualnej Jury Konkursu nagrodziło najpiękniejsze szopki w trzech grupach wiekowych:

Grupa III (od 12 do 14 lat)

Nagrody I:

Nagrody II:

Nagroda III:

Grupa II (od 8 do 11 lat)

Nagrody I:

Nagrody II:

Nagrody III:

Grupa I (do lat 8)

Nagroda I:

Nagroda II:

Nagrody III:

Równorzędne nagrody dla najmłodszego twórcy szopek krakowskich ufundowane przez Artim Sp. z o.o. otrzymali:

Szopki szkolne

Nagroda I:

Nagrody II:

Nagrody III:

Jury zdecydowało o przeniesieniu szopki nr 245 z kategorii dorosłych szopki miniaturowe do kategorii szopek małych (szopka w butelce).

Fundatorzy nagród 81. Konkursu Szopek Krakowskich

1. Gmina Miejska Kraków
2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
3. Artim Sp. z o.o.
4. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
5. Imago – Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o.
6. Przyjaciele Anny Szałapak z Poznania - fundatorzy nagrody im. Anny Szałapak
7. Panie Magdalena Knychalska i Krystyna Reinfuss-Janusz, fundatorki specjalnej nagrody imienia Zofii i Romana Reinfussów
8. Teresa Komornicka Rościszewska
9. CzuCzu: Zabawki edukacyjne dla dzieci
10. GAMESCAPE Sp. z o.o.
11. Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta
12. Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
13. Cukiernia Ekler S.C. (tort na galę)