Nowoczesny budynek z salą widowiskową i salami edukacyjnymi, dostosowany do potrzeb najmłodszych, ich opiekunów oraz osób z niepełnosprawnościami. A wszystko to w otoczeniu pięknej, parkowej zieleni. Tak prezentuje się Klub Płaszów przy ul. Gumniska 32. Uroczyste otwarcie Klubu oraz sąsiadującego z nim parku Ogród Płaszów odbyło się w weekend 16–17 grudnia 2023 r.
W ofercie Klubu Płaszów znajdują się różnorodne propozycje zajęciowe dla osób ze wszystkich grup wiekowych. Wśród tych skierowanych do najmłodszych z opiekunami pojawił się m.in. Klub Rodziców (cykliczne zajęcia umuzykalniające, sensoryczne, animacyjne itp. dla rodziców z dziećmi w wieku do 3 lat). Nieco starsze dzieci (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) zapraszamy na zajęcia plastyczne (Kreatywne dzieciaki), kurs rysunku i malarstwa, zajęcia muzyczne (MUZYlatki) i baletowe oraz naukę tańca współczesnego. Dorosłych zachęcamy do uczestnictwa w zajęciach ruchowo-tanecznych: latino solo, bachata oraz taniec współczesny. Dla dorosłych i seniorów mamy też propozycję, która pozwoli rozwinąć aktorską pasję i wyrazić siebie – warsztaty teatralne.
W planie jest uruchomienie m.in. zajęć z nauki gry na instrumentach i lekcji śpiewu oraz warsztatów rękodzielniczych. Warto również podkreślić, że podczas aktywności związanych z uroczystym otwarciem Klubu, jego pracownicy będą zachęcać gości do wypełnienia ankiety, dotyczącej preferowanych rodzajów i form zajęć oraz wydarzeń kulturalnych. Wyniki badania ankietowego będą wskazówką do poszerzania oferty Klubu i dostosowywania jej do bieżących potrzeb i oczekiwań mieszkańców.
Aktualna oferta zajęć w Klubie Płaszów jest dostępna na: plaszow.ckpodgorza.pl (zakładka „Zajęcia”, typ: zajęcia w roku kulturalnym). Zapisywać można się już teraz online, a docelowo również osobiście, w placówce – taka możliwość będzie również podczas dni otwartych Klubu. Na wszelkie pytania dotyczące przebiegu zajęć oraz zapisów na nie odpowiedzą również pracownicy Klubu Płaszów (tel. 515 757 852, e-mail: plaszow@ckpodgorza.pl). Rozpoczęcie zajęć planowane jest na styczeń 2024.
Poza stałymi zajęciami w Klubie Płaszów będą organizowane również liczne wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty, spektakle, wystawy, czy spotkania autorskie. Warto więc na bieżąco śledzić stronę internetową klubu oraz jego facebookowy profil, gdzie publikowane będą zapowiedzi i relacje z eventów. Zachęcamy również do zapoznania się z programami lojalnościowymi dla klientów Centrum Kultury Podgórza, które obowiązują również w Klubie Płaszów. Szczegóły na: ckpodgorza.pl.
Powierzchnia użytkowa budynku, w którym mieści się Klub Płaszów, to ok. 1200 m2. Na parterze znajduje się duża sala widowiskowa (ok. 170 m2), mogąca pomieścić ok. 140 osób, z przestronnym foyer, szatnią oraz zapleczem garderobianym; wyposażona w projektor multimedialny z ekranem oraz nowoczesny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy. Będą w niej organizowane różnorodne wydarzenia kulturalne – od koncertów, przez spektakle teatralne, po wernisaże wystaw i spotkania autorskie.
Z myślą o organizacji zajęć taneczno-ruchowych powstały – zlokalizowane również na parterze – dwie przestronne i jasne sale, rozdzielone systemem ścianek mobilnych – które, w razie potrzeby, można złożyć, tworząc jedno duże pomieszczenie. Obok znajduje się Sala Malucha – pełna kolorów oraz zabawek i akcesoriów dostosowanych do potrzeb najmłodszych, w której będą organizowane zajęcia i aktywności dla dzieci. Na tej kondygnacji znajdują się również „Pokój dla rodzica z dzieckiem”, punkt informacyjny oraz węzeł sanitarny.
Na piętrze mieszczą się: sala plastyczna (do zajęć z rysunku i malarstwa, warsztatów plastycznych i rękodzielniczych), cztery sale zajęciowe – przystosowane m.in. do organizacji zajęć językowych oraz warsztatów programowania komputerowego, a także dwie sale muzyczne – retro i modern. Wystrój pierwszej nawiązuje do stylistyki vintage. Będą tam organizowane lekcje gry na instrumentach akustycznych – m.in. gitarze klasycznej, skrzypcach, pianinie i perkusji. Sala modern ma bardziej nowoczesny design i będzie można uczyć się w niej gry na instrumentach elektronicznych i elektrycznych – w tym na pianinie cyfrowym i gitarze elektrycznej. Na tej kondygnacji znalazły się też toalety oraz pomieszczenia magazynowe.
Piwnica przeznaczona jest głównie na pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Dodatkowo, znajduje się tam szatnia z zamykanymi szafkami, z której będą mogli korzystać uczestnicy zajęć w Klubie Płaszów. Przy budynku powstał też parking z 23 miejscami postojowymi oraz stojakami dla rowerów.
Z myślą o najmłodszych i ich opiekunach na parkingu przy Klubie wydzielono dwa miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi. W piwnicy znalazło się pomieszczenie, w którym będzie można bezpiecznie przechować dziecięce wózki na czas pobytu w obiekcie.
Na parterze powstał również – zapewniający komfort i intymność – pokój dla rodzica z dzieckiem, wyposażony w wygodny fotel dla mam karmiących piersią, mikrofalówkę, a także w przewijak i umywalkę.
Zadbano również, by budynek Klubu Płaszów był dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – ruchowymi, wzrokowymi i słuchowymi. Obiekt jest wyposażony w windę. Drzwi do wszystkich pomieszczeń są pozbawione progów, a ich szerokość wynosi min. 90 cm. By ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku odnalezienie głównych ciągów komunikacyjnych i poruszanie się po budynku odpowiednio zaprojektowano również podłogi w korytarzach – na środku umieszczono pas jasnoszarych płytek, a przy ścianach ułożono ciemnoszare. Tabliczki przydrzwiowe z nazwami pomieszczeń oraz tablice informacyjne z rozkładem pomieszczeń na poszczególnych piętrach (w tym ta znajdująca się w windzie) mają nie tylko kontrastową kolorystykę poprawiającą czytelność, ale również dodatkowe napisy w alfabecie Braille’a. Na parterze znajduje się również toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dla nich zarezerwowano też dwa miejsca postojowe na przyklubowym parkingu. W trosce o osoby słabosłyszące i niedosłyszące Klub Płaszów został dodatkowo wyposażony w mobilną pętlę indukcyjną, która będzie wykorzystywana w razie potrzeby w punkcie informacyjnym i podczas wybranych wydarzeń i zajęć, aby wzmocnić i poprawić jakość dźwięku odbieranego przez aparaty słuchowe uczestników.
Klub Płaszów jest prawdopodobnie jednym z najpiękniej położonych miejskich ośrodków kultury w Krakowie – z dala od ruchliwych ulic i w otoczeniu zieleni. W miejsce drzew wyciętych w związku inwestycją zasadzono 66 nowych: wiązów szypułkowych, jesionów wyniosłych, wierzb białych, klonów i jaworów. Zadbano też o zieleń niską wokół zewnętrznych ławek.
Co więcej, teren wokół budynku płynnie łączy się z nowym parkiem Ogród Płaszów, który powstał między ulicami Gumniska i Lasówka – tuż przy drodze dojazdowej do Klubu. Udział w zajęciach i wydarzeniach kulturalnych, organizowanych w nowej filii Centrum Kultury Podgórza, będzie więc można łączyć z aktywnością i relaksem na świeżym powietrzu – na terenie parku, obejmującym 6,44 ha, wydzielono strefy do odpoczynku, dziecięcej zabawy oraz nauki. Na placu zabaw pojawiły ciekawe urządzenia, m.in.: zestaw trzech wież – piramid, zestaw drewnianych kłód, zjazd tyrolski, huśtawki typu bocianie i orle gniazdo oraz piramida z pni. Na ścieżce edukacyjnej, znajdującej się tuż przy wejściu od strony ul. Myśliwskiej, stanęły tablice informacje oraz „urządzenia – postacie”: mrówka, biedronka, wiewiórka, dzięcioł, pszczoła, kot i… licho leśne. Będzie też okazja do rozegrania meczu koszykówki – na parkowym, plenerowym boisku.
Przy alejkach spacerowych ustawiono wygodne ławki, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Nie zabrakło też uwielbianych przez mieszkańców hamaków i leżaków oraz stołów piknikowych. Na terenie parku zainstalowano również oświetlenie, dzięki któremu z przestrzeni będzie można korzystać również po zmroku.
Całości dopełniły liczne nasadzenia roślin, krzewów, drzew i bylin. Wiosną posadzone zostały duże drzewa o obwodach nawet 60-70 cm, które wkomponowały się w istniejącą zieleń wysoką. Z myślą o małych mieszkańcach parku zamontowano też hotel oraz wiszący na drzewie domek dla owadów.