górne tło

Kontrole przewoźników zamawianych przez aplikacje mobilne

Pracownicy policji, straży granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą na bieżąco kontrole taksówek. W Krakowie służbom pomagają miejscy urzędnicy, którzy odpowiadają za nieprawidłowości związane z niewłaściwym oznakowaniem pojazdu i niezgłoszeniem do urzędu kierowcy, który odpowiada za przewóz osób.

15 grudnia w Balicach służby zajmujące się dbaniem o bezpieczeństwo na drogach skontrolowały samochody, zamawiane przez pasażerów za pomocą popularnych aplikacji.

W działaniach policjantów wspierali małopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz funkcjonariusze placówki straży granicznej w Krakowie. Swój udział w działaniach mieli także pracownicy Urzędu Miasta w Krakowie, którzy, na prośbę funkcjonariuszy, weryfikowali posiadanie stosownych licencji przez przewoźników.

Głównym celem akcji było sprawdzanie bezpieczeństwa przewożonych osób, ale również posiadanie przez kierowców wymaganej licencji na przewóz pasażerów, uprawnień do prowadzenia pojazdami, stan techniczny i wyposażenie samochodów, legalność pobytu na terenie kraju oraz stan trzeźwości kierujących. Dane każdego z kierujących były też weryfikowane w policyjnej bazie danych pod kątem posiadania zakazu prowadzenia pojazdami, cofniętych uprawnień oraz czy są osobami poszukiwanymi.

W ramach kilkugodzinnych działań funkcjonariusze skontrolowali 31 pojazdów, ujawniając przy tym 11 wykroczeń w ruchu drogowym. W 2 kontrolowanych samochodach policjanci stwierdzili nieprawidłowości stanu technicznego, co skutkowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Trzech z kontrolowanych kierowców, okazało się obcokrajowcami, nielegalnie przebywającymi na terenie Polski. Zostali oni zatrzymani przez funkcjonariuszy straży granicznej. Po wykonaniu niezbędnych czynności, obcokrajowcy zostaną deportowani do ojczystego kraju.