górne tło

Zakrzówek, Krupnicza, park Szymborskiej... 2023 rok był bardzo zielony!

Kraków z każdym rokiem staje się coraz bardziej zielony! Otwierają się nowe parki, ale i te po rewitalizacji, powstają „kieszonki”, które doskonale uzupełniają miejski krajobraz, odnawiane są place zabaw. Przybywa nowych nasadzeń i zielonych akcji z udziałem mieszkańców, zwłaszcza w ramach budżetu obywatelskiego. Efekty ostatnich działań doskonale prezentują takie inwestycje, jak np. park Zakrzówek, park Wisławy Szymborskiej, zielona Krupnicza, Ogród Płaszów, odmieniony park Bednarskiego.

Mamy w mieście 71 parków

Rok 2023 rozpoczęliśmy od otwarcia po latach parku Jalu Kurka. Teren przy ul. Szlak, kupiony przez miasto od zakonu salwatorianów, został ponownie udostępniony mieszkańcom. To 1,7 ha przyjaznej przestrzeni, gdzie można odpocząć i podziwiać okazały starodrzew. Kolejnym miejscem oddanym do użytku spacerowiczom był odnowiony park wokół dworku Matejki. Zyskał wygodną oprawę, nie tracąc przy tym swojego charakteru.

W kwietniu tłumy krakowian mogły już na nowo odkrywać park Bednarskiego. Wyremontowana glorietta, domek ogrodnika, altana, nowy plac zabaw, komfortowe alejki i mnóstwo nowej zieleni to efekty zmian, jakie nastąpiły w tym miejscu. Niespełna miesiąc później zakończyły się prace wokół Stawu Płaszowskiego. Jeden z największych sztucznych zbiorników wodnych w Krakowie zyskał punkty widokowe, ścieżki, strefę do piknikowania i obserwowania przyrody oraz naturalny plac zabaw. Idealne miejsce na każdą porę roku!

Pod koniec maja mieszkańcy mogli podziwiać zieloną Krupniczą, która stała się miejscem dla wszystkich użytkowników. Wyróżnia ją brak krawężników i wydzielonych ciągów pieszych oraz jezdni. To prawie promenada, a na pewno zielony oddech w sercu miasta!

Połowa 2023 roku to oficjalne otwarcie parku Zakrzówek. Trudny poprzemysłowy teren dawnego kamieniołomu stał się miejscem dostępnym i przyjaznym dla każdego. Wyjątkowe kąpielisko, ostoja miejskiej przyrody, ściany wspinaczkowe, punkty widokowe, ścieżki biegowe – to wszystko składa się na niezwykle bogatą ofertę rekreacyjną, która przyciąga tłumy, nie tylko krakowian.

W lipcu spotkaliśmy się na otwarciu parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. Działania, prowadzone przy zaangażowaniu mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, doprowadziły do tego, że zdegradowany parking zamienił się w park. Stał się on wizytówką miejskiej zieleni, wzbogaconą o motywy twórczości krakowskiej noblistki.

Wakacyjnym akcentem zmian w mieście okazały się róże! A to dzięki metamorfozie alei Róż. Obszar o powierzchni blisko 1 ha na odcinku między pl. Centralnym im. Ronalda Reagana a al. Przyjaźni zamienił się w duży zielony skwer, w którym można wypocząć wśród drzew i zapachu róż. Projekt zakładał powrót do historycznego układu zieleni z lat 50. XX w. Na placu zostały zamontowane ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii.

Zmiany przeszedł również park w Łagiewnikach, stając się przestrzenią urozmaiconą i oferującą ogromne możliwości spędzania czasu wśród zieleni. Zielona klasa, tyrolka, ogród sensoryczny, magnoliowy zagajnik, boisko, ławki w cieniu drzew.

Park rzeczny Ogród Płaszów zyskał nową zieleń i zaplecze rekreacyjno-edukacyjne w postaci ścieżki edukacyjnej, placu zabaw czy boiska.

Parki kieszonkowe

Podsumowując działania w obszarze miejskiej zieleni, nie można zapomnieć o parkach kieszonkowych! Mamy ich już 39, a kolejne są w realizacji. To bardzo ważne przestrzenie na mapie miasta, podkreślające lokalność i dostępność zieleni dla mieszkańców.

Najnowsze „kieszonki”:

Place zabaw i skateparki

Codzienne zmiany przestrzeni nam najbliższej to również powstawanie nowych i modernizacja istniejących placów zabaw. Tutaj lista jest długa, a wspomnieć można chociażby o modernizacji ogródków jordanowskich i placów zabaw przy ul. Centralnej, na os. Szkolnym 10 i 35, os. Jagiellońskim 37 oraz przy SP 101, ul. Kantorowickiej, Pietrusińskiego, Działowskiego, Kuryłowicza, czy stale rozbudowywana strefa relaksu w Przylasku Wyciąskim.

Oprócz placów zabaw nie zabrakło również realizacji dla nieco starszych krakowian – skatepark przy ul. Cechowej oraz przy ul. Prądnickiej. Powstaje również podniebny plac zabaw dla młodzieży przy ul. Grzegórzeckiej i Fabrycznej to przestrzeń, która pozwoli na rozładowanie energii bardzo aktywnym krakowianom.

W przestrzeni Młynówki Królewskiej pojawił się realizowany w ramach budżetu obywatelskiego Ogród Ciszy oraz Ptasi Skwer. Tuż nieopodal przy ul. Urzędniczej i Racławickiej powstało boisko wielofunkcyjne, ogród społeczny. Zamontowano także urządzenia do kalisteniki.

W 2023 roku rozpoczęły się również prace w Węgrzynowicach. To tam powstaje ścieżka edukacyjna, mająca stanowić element przyszłego Centrum spotkań edukacyjno-ekologicznych. Przeobrażenie przeszedł również skwer przy ul. Komuny Paryskiej, gdzie pojawiło się boisko, wygodne ławki i mnóstwo zieleni.

Prace trwają

Trwają intensywne prace w parku rzecznym Tetmajera oraz w parku przy ul. Radzikowskiego, gdzie zakończył się pierwszy etap renowacji tego miejsca. Wspólnie z mieszkańcami zaplanowane zostały również zmiany w parku Bronowice.

Rozpoczęto prace nad parkiem Złocień. Zielona przestrzeń, bardzo potrzebna w tym rejonie miasta, powstaje przy ul. Domagały. Pierwsze prace odbyły się także w parku Woźniców, gdzie w ramach budżetu obywatelskiego powstała siłownia na świeżym powietrzu i plac zabaw, w parku Zielony Jar Wandy oraz w parku Wyspiańskiego.

W trakcie powstawania są także kolejne „kieszonki”: Wyspy Olszy przy ul. Lublańskiej (zwycięski projekt BO), park przy placu Nowowiejskim, a przy ul. Prądnickiej – wyczekiwany przez mieszkańców Ogród Krakowianek.

Plany na 2024 rok

Podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta Krakowa radni zdecydowali o kształcie przyszłorocznego budżetu. Miasto przeznaczy na zieleń ponad 167 mln zł. Tegoroczny budżet pozwala na rozpoczęcie, a także kontynuację tych zadań:

To będą także nowe Ogrody Krakowian:

Nie zabraknie także działań w ramach budżetu obywatelskiego. Tylko w 2023 roku do realizacji trafiło 51 zielonych zadań, a wśród nich m.in. plac Sikorskiego, planty Dębnickie, park Solvay, Łączymy Bronowickie parki, place zabaw, boiska sportowe, tężnie solankowe i oczywiście nasadzenie drzew i krzewów w każdej dzielnicy.

Szczegółowe zielone podsumowanie roku można znaleźć na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej.