Po raz trzeci z rzędu jeden z krakowskich sztabów WOŚP miał swoją siedzibę w magistracie przy pl. Wszystkich Świętych. Zagraliśmy wspólnie tym razem dla zakupu sprzętu medycznego do oddziałów pulmonologicznych, by wspierać leczenie płuc po pandemii, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Krakowianie co roku pokazują, że mają ogromne serca! W poprzednim roku dzięki krakowskim sztabom WOŚP na konta orkiestry wpłynęło 3 967 747,62 zł, z czego sztab przy UMK przekazał 1 711 118,46. Łącznie podczas 31. Finału WOŚP zebrano 243 259 387,25 zł.
32. edycja najsłynniejszej polskiej akcji charytatywnej odbyła się pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane w trakcie finału środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W szczególności będzie to sprzęt do diagnozowania i monitorowania rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, których w Polsce jest łącznie 64. Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.
W orkiestrowe granie włączyły się krakowskie instytucje. Pałac Wielopolskich, czyli gmach główny Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych, w finałową niedzielę, stał się siedzibą sztabu WOŚP.
Sztab przy UMK ściśle współpracuje także z Muzeum Krakowa, które udostępniało m.in. „Spotkę”, czyli przestrzeń w pałacu Krzysztofory, dzięki której możliwa była działalność związana z przygotowaniami tego wyjątkowego wydarzenia. Do krakowskiej orkiestry dołączyły także inne jednostki miejskie, oferując swoje nieocenione wsparcie w wielu różnych aspektach działalności sztabu.
Krakowski finał łącznie tworzyło osiem sztabów, z ramienia których kwestowało około 2 tys. wolontariuszy z tradycyjnymi tekturowymi puszkami kwestarskimi. Do orkiestrowego grona należy także doliczyć wielu członków sztabów, a przede wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poprzez swoje firmy, działalność artystyczną lub w jakikolwiek inny sposób dołączyli się do tej niesztampowej akcji charytatywnej. Oczywiście nie zabrakło też kwestujących Adama Mickiewicza i Smoka Wawelskiego, którzy zbierali do specjalnych skarbon. Dużo radości z pewnością przynieśli też merdający wolontariusze, czyli krakowska grupa Golden Retrieverów, która pojawiła się na Rynku Głównym.
Orkiestrowe puszki znajdują się już od pewnego czasu w wielu lokalach gastronomicznych, sklepach i punktach usługowych czy nawet urzędach, gdzie można wrzucić datek i otrzymać czerwone serduszko.
Propozycji przygotowanych przez Muzeum Krakowa było tak dużo, że niełatwo było wybrać tę najatrakcyjniejszą. Można wylicytować między innymi bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Kraków – czas okupacji 1939–1945" lub „Kraków od początku bez końca”, godzinną sesję nagraniową w studiu Muzeum Krakowa, zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej czy Pracowni Konserwacji Zbiorów, piknik na Galarze Szwajcarka a także… nocleg w dworku, który wszyscy znamy z „Wesela” Wyspiańskiego, czyli w Rydlówce. Miłośnicy spędzania czasu w muzeach walczyli w licytacji o kartę wolnego wstępu czyli roczny bilet do oddziałów Muzeum Krakowa. Dodatkowe informacje i linki do poszczególnych aukcji można znaleźć na stronie Muzeum Krakowa.
Biblioteka Kraków na licytację przeznaczyła nowo wydaną „Encyklopedią Krakowa” oraz „Ciżemkowy zestaw czytelnika”, czyli książkę-laureatkę ostatniej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki (przyznawanej przez Bibliotekę Kraków najlepszym książkom dla dzieci i młodzieży) – „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” Macieja Szymanowicza z autografem Marka Kondrata (który grał Wawrzka w filmowej adaptacji „Historii Żółtej Ciżemki” z 1961 r.), zestaw szkiców koncepcyjnych do książki, torbę z zestawem ciżemkowych gadżetów i… wyjątkową skórzaną ciżemkę, która jest miniaturą statuetki przyznawanej laureatom nagrody – szczegóły na stronie Biblioteki Kraków.
Zaproszenie do kina Sfinks i zestaw upominków zaproponował Ośrodek Kultury Norwida (link do aukcji tutaj), a Krakowskie Biuro Festiwalowe zachęcało do licytowania pakietu biletów dla dwóch osób na koncerty tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia 2024 wraz z jubileuszową grafiką (link tutaj). Wśród propozycji przygotowanych z okazji tegorocznego finału WOŚP był także voucher na spektakl w Teatrze Bagatela oraz kolację z Krzysztofem Materną, dyrektorem artystycznym instytucji – link tutaj.
Z kolei Teatr KTO przygotował dwa pakiety – pierwszy to podwójne zaproszenie na spektakl „Uczycie nas, jak suknie się podnosi”, prywatna rozmowa z twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO i pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj, a drugi to podwójne zaproszenie na spektakl „Byłam żoną Boba Marleya”, prywatna rozmowa z aktorką Katarzyną Chlebny i twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO oraz pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj.
Zaangażowanie krakowskich instytucji kultury w WOŚP to zarówno aukcje, jak i organizacja różnego rodzaju przedsięwzięć. 28 stycznia na atrakcje: m.in. prelekcje, warsztaty, spotkania, kiermasz i koncerty towarzyszące finałowi zaprosiło Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie mieścił się też jeden ze sztabów WOŚP – szczegóły tutaj.
TAURON Arena Kraków przyłączyła się do dzieła Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując na licytację dwa bilety VIP na koncert jubileuszowy „To Kraków tworzy metamorfozy!”, który odbędzie się w piątek, 5 kwietnia 2024 r. W największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce wybrzmią wówczas utwory związanych z Krakowem artystów: Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego oraz oczywiście Kory Jackowskiej w zupełnie nowych aranżacjach w wersji symfonicznej. Licytacja trwa do 9 lutego i odbywa się pod linkiem: allegro.pl/oferta/2-bilety-vip-na-koncert-jubileuszowy-tauron-arena-krakow.
Do wspólnego grania z WOŚP zaprosiło również Muzeum Inżynierii i Techniki. W programie m.in. zajęcia plastyczne dla dzieci, zajęcia z lutowania, budowanie wielkich serc z kolorowych klocków, pokazy ratownictwa z udziałem strażaków, nauka pierwszej pomocy. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum.
Wielki finał uświetniły znane i lubiane wydarzenia, takie jak MotoOrkiestra, Bieg Wielkich Serc oraz wiele koncertów klubowych. Nie zabraknie też imprez, które niedawno pojawiły się na mapie orkiestrowych wydarzeń, w tym Taneczna Orkiestra Świątecznej Pomocy czy zlot samochodów „Złombol”.
Lista aukcji sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa znajduje się pod linkiem: allegro.pl/uzytkownik/wospwkrakowie – i wciąż, codziennie startują nowe licytacje!
Zwieńczeniem finału było tradycyjne „Światełko do Nieba” o godz. 20.00 na Rynku Głównym.
Szczegółowe i stale uzupełniane informacje o krakowskim finale WOŚP, znajdują się na stronie wosp.krakow.pl.