górne tło

32. finał WOŚP w Krakowie

Po raz trzeci z rzędu jeden z krakowskich sztabów WOŚP miał swoją siedzibę w magistracie przy pl. Wszystkich Świętych. Zagraliśmy wspólnie tym razem dla zakupu sprzętu medycznego do oddziałów pulmonologicznych, by wspierać leczenie płuc po pandemii, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Krakowianie co roku pokazują, że mają ogromne serca! W poprzednim roku dzięki krakowskim sztabom WOŚP na konta orkiestry wpłynęło 3 967 747,62 zł, z czego sztab przy UMK przekazał 1 711 118,46. Łącznie podczas 31. Finału WOŚP zebrano 243 259 387,25 zł.

Orkiestra znów zagrała dla małych i dużych. Celem jest poprawa stanu płuc po pandemii

32. edycja najsłynniejszej polskiej akcji charytatywnej odbyła się pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane w trakcie finału środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W szczególności będzie to sprzęt do diagnozowania i monitorowania rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, których w Polsce jest łącznie 64. Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.

 

Kraków tradycyjnie wspiera WOŚP

W orkiestrowe granie włączyły się krakowskie instytucje. Pałac Wielopolskich, czyli gmach główny Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych, w finałową niedzielę, stał się siedzibą sztabu WOŚP.

 

 

Sztab przy UMK ściśle współpracuje także z Muzeum Krakowa, które udostępniało m.in. „Spotkę”, czyli przestrzeń w pałacu Krzysztofory, dzięki której możliwa była działalność związana z przygotowaniami tego wyjątkowego wydarzenia. Do krakowskiej orkiestry dołączyły także inne jednostki miejskie, oferując swoje nieocenione wsparcie w wielu różnych aspektach działalności sztabu.

Krakowski finał łącznie tworzyło osiem sztabów, z ramienia których kwestowało około 2 tys. wolontariuszy z tradycyjnymi tekturowymi puszkami kwestarskimi. Do orkiestrowego grona należy także doliczyć wielu członków sztabów, a przede wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poprzez swoje firmy, działalność artystyczną lub w jakikolwiek inny sposób dołączyli się do tej niesztampowej akcji charytatywnej. Oczywiście nie zabrakło też kwestujących Adama Mickiewicza i Smoka Wawelskiego, którzy zbierali do specjalnych skarbon. Dużo radości z pewnością przynieśli też merdający wolontariusze, czyli krakowska grupa Golden Retrieverów, która pojawiła się na Rynku Głównym.

Orkiestrowe puszki znajdują się już od pewnego czasu w wielu lokalach gastronomicznych, sklepach i punktach usługowych czy nawet urzędach, gdzie można wrzucić datek i otrzymać czerwone serduszko.

 

Instytucje kultury grają z WOŚP

Propozycji przygotowanych przez Muzeum Krakowa było tak dużo, że niełatwo było wybrać tę najatrakcyjniejszą. Można wylicytować między innymi bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Kraków – czas okupacji 1939–1945" lub „Kraków od początku bez końca”, godzinną sesję nagraniową w studiu Muzeum Krakowa, zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej czy Pracowni Konserwacji Zbiorów, piknik na Galarze Szwajcarka a także… nocleg w dworku, który wszyscy znamy z „Wesela” Wyspiańskiego, czyli w Rydlówce. Miłośnicy spędzania czasu w muzeach walczyli w licytacji o kartę wolnego wstępu czyli roczny bilet do oddziałów Muzeum Krakowa. Dodatkowe informacje i linki do poszczególnych aukcji można znaleźć na stronie Muzeum Krakowa.

Biblioteka Kraków na licytację przeznaczyła nowo wydaną „Encyklopedią Krakowa” oraz „Ciżemkowy zestaw czytelnika”, czyli książkę-laureatkę ostatniej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki (przyznawanej przez Bibliotekę Kraków najlepszym książkom dla dzieci i młodzieży) – „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” Macieja Szymanowicza z autografem Marka Kondrata (który grał Wawrzka w filmowej adaptacji „Historii Żółtej Ciżemki” z 1961 r.), zestaw szkiców koncepcyjnych do książki, torbę z zestawem ciżemkowych gadżetów i… wyjątkową skórzaną ciżemkę, która jest miniaturą statuetki przyznawanej laureatom nagrody – szczegóły na stronie Biblioteki Kraków.

Zaproszenie do kina Sfinks i zestaw upominków zaproponował Ośrodek Kultury Norwida (link do aukcji tutaj), a Krakowskie Biuro Festiwalowe zachęcało do licytowania pakietu biletów dla dwóch osób na koncerty tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia 2024 wraz z jubileuszową grafiką (link tutaj). Wśród propozycji przygotowanych z okazji tegorocznego finału WOŚP był także voucher na spektakl w Teatrze Bagatela oraz kolację z Krzysztofem Materną, dyrektorem artystycznym instytucji – link tutaj.

Z kolei Teatr KTO przygotował dwa pakiety – pierwszy to podwójne zaproszenie na spektakl „Uczycie nas, jak suknie się podnosi”, prywatna rozmowa z twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO i pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj, a drugi to podwójne zaproszenie na spektakl „Byłam żoną Boba Marleya”, prywatna rozmowa z aktorką Katarzyną Chlebny i twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO oraz pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj.

Zaangażowanie krakowskich instytucji kultury w WOŚP to zarówno aukcje, jak i organizacja różnego rodzaju przedsięwzięć. 28 stycznia na atrakcje: m.in. prelekcje, warsztaty, spotkania, kiermasz i koncerty towarzyszące finałowi zaprosiło Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie mieścił się też jeden ze sztabów WOŚP – szczegóły tutaj.

 

TAURON Arena Kraków przyłączyła się do dzieła Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując na licytację dwa bilety VIP na koncert jubileuszowy „To Kraków tworzy metamorfozy!”, który odbędzie się w piątek, 5 kwietnia 2024 r. W największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce wybrzmią wówczas utwory związanych z Krakowem artystów: Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego oraz oczywiście Kory Jackowskiej w zupełnie nowych aranżacjach w wersji symfonicznej. Licytacja trwa do 9 lutego i odbywa się pod linkiem: allegro.pl/oferta/2-bilety-vip-na-koncert-jubileuszowy-tauron-arena-krakow.

Do wspólnego grania z WOŚP zaprosiło również Muzeum Inżynierii i Techniki. W programie m.in. zajęcia plastyczne dla dzieci, zajęcia z lutowania, budowanie wielkich serc z kolorowych klocków, pokazy ratownictwa z udziałem strażaków, nauka pierwszej pomocy. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum.

Aukcje i moc atrakcji

Wielki finał uświetniły znane i lubiane wydarzenia, takie jak MotoOrkiestra, Bieg Wielkich Serc oraz wiele koncertów klubowych. Nie zabraknie też imprez, które niedawno pojawiły się na mapie orkiestrowych wydarzeń, w tym Taneczna Orkiestra Świątecznej Pomocy czy zlot samochodów „Złombol”.

Lista aukcji sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa znajduje się pod linkiem: allegro.pl/uzytkownik/wospwkrakowie – i wciąż, codziennie startują nowe licytacje!

 

Zwieńczeniem finału było tradycyjne „Światełko do Nieba” o godz. 20.00 na Rynku Głównym.

Szczegółowe i stale uzupełniane informacje o krakowskim finale WOŚP, znajdują się na stronie wosp.krakow.pl.