17 stycznia Radni Miasta Krakowa zdecydowali objąć Łąki nad Rudawą formą ochrony, jaką jest użytek ekologiczny. Chroniony będzie blisko 5-hektarowy obszar w dolinie rzeki Rudawy, który odznacza się wysokimi walorami przyrodniczymi.
Użytek nie obejmuje wałów przeciwpowodziowych wraz z 3-metrowymi pasami ochronnymi oraz koryta rzeki Rudawy wraz z 3-metrowymi pasami technicznymi. Jest to spowodowane koniecznością zapewniania właściwego stanu technicznego tych miejsc przez zarządzającego terenem, czyli PGW Wody Polskie.
W czerwcu Wydział Kształtowania Środowiska UMK prowadził konsultacje z mieszkańcami w tym temacie. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi podczas dyżurów telefonicznych, stacjonarnych, w trakcie spotkania oraz poprzez formularz. Większość krakowian biorących udział w konsultacjach była za utworzeniem użytku ekologicznego.
Celem ustanowienia tego miejsca użytkiem jest zachowanie ekosystemu doliny rzeki Rudawy, którego ochrona ma znaczenie dla zachowania w skali lokalnej i regionalnej różnorodności biologicznej, siedlisk przyrodniczych i krajobrazu.
Obszar ten jest cenny przyrodniczo z uwagi na jego położenie na miejskim odcinku doliny rzeki Rudawy o charakterze półnaturalnym. Dotychczasowe zachowanie niezaburzonych siedlisk różnych gatunków nad Rudawą jest kluczowe, zwłaszcza w przypadku płazów, które należą do gatunków najszybciej ginących z powodu działalności człowieka. W lesie łęgowym stwierdzono liczne gatunki ptaków zasiedlających drzewa, krzewy i warstwę runa, stanowi on także siedlisko ropuchy szarej.
Jest to jedyny tak rozległy obszar łąkowy w dolinie Rudawy na terenie Krakowa, który ze względu na bezpośrednie połączenie z rzeką i okresowe zalewanie funkcjonuje w sposób typowy dla nadrzecznych, urozmaiconych siedlisk łąkowych.
Dzięki utrzymaniu koszenia brak jest tutaj gatunków roślin ekspansywnych, w szczególności obcego pochodzenia.
Więcej o tym użytku w uchwale nr 3327. Można się z nią zapoznać na stronie bip.krakow.pl.
Oprócz „Łąk nad Rudawą” w Krakowie znajduje się jeszcze 18 użytków ekologicznych. Są to: „Uroczysko w Rząsce”, „Łąki Nowohuckie”, „Staw przy Kaczeńcowej”, „Rozlewisko potoku Rzewnego”, „Dolina Prądnika", „Uroczysko Kowadza”, „Staw Dąbski”, „Las w Witkowicach”, „Rybitwy”, „Staw w Rajsku”, „Staw Królówka”, „Staw przy Cegielni”, „Dąbrowa”, „Dolina Potoku Olszanickiego – Łąki Olszanickie”, „Zakrzówek”, „Łąki na Klinach”, „Kamieniołom Libana”, „Słona Woda”.
Więcej o użytkach można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.