Centrum Unijnych Projektów Transportowych potwierdziło 26 stycznia 2024 roku, że przyjęty przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2023 r. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Metropolii Krakowskiej i jej Obszaru Funkcjonalnego został oceniony pozytywnie.
Opiniowanie przez CUPT odbywa się z wykorzystaniem ujednoliconego dla miejskich obszarów funkcjonalnych w Polsce Formularza Oceny Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan - SUMP) i polega na weryfikacji 8 zasad z Komunikatu Komisji Europejskiej z 17.12.2013, na których opiera się idea SUMP. Uznanie całego dokumentu jako wypełniającego tę ideę jest możliwe tylko w przypadku, gdy weryfikacja wszystkich 8 zasad kończy się oceną „pozytywną” lub „pozytywną z rekomendacjami”.
Dla obszarów oceny takich jak:
Plan uzyskał ocenę pozytywną, a w przypadku pozostałych obszarów - pozytywną wraz z konkretnymi rekomendacjami. Co do zasady, rekomendacje dotyczą działań lub zmian do wprowadzenia w kolejnej edycji Planu, jednak część z nich będzie wdrażana na bieżąco.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Metropolii Krakowskiej i jej Obszaru Funkcjonalnego zapewnia spójny kierunek działań i inwestycji w dziedzinie zrównoważonej mobilności, dążąc do realizacji głównego celu, jakim jest zapewnienie zrównoważonego i przyjaznego z punktu widzenia użytkownika końcowego systemu transportu, uwzględniającego równomierny rozwój wszystkich form mobilności. Porządkuje on również kwestie związane ze zrównoważoną mobilnością na terenie gmin objętych zakresem Planu.
Działania wskazane w Planie ukierunkowane są na dążenie do poprawy m.in.:
W rezultacie prowadzić to powinno do ograniczenia emisji substancji szkodliwych (pyłów) i gazów cieplarnianych (CO2), pochodzących z systemu transportu.
Plan przygotowany został w ramach współpracy Gminy Miejskiej Kraków, pełniącej rolę lidera prac oraz Stowarzyszenia Metropolia Krakowska koordynującego prace związane z przygotowaniem dokumentu na terenie gmin Metropolii Krakowskiej i Obszaru Funkcjonalnego Metropolii Krakowskiej, przy wsparciu eksperckim Politechniki Krakowskiej.
Link do treści planu można znaleźć: tutaj.
Ilustracja: Obszar ocenionych dotąd planów SUMP w Polsce (stan na 02.02.2024) - zamieszkuje go 10 640 246 osób, co stanowi 28,2% liczby ludności kraju (źródło: Ministerstwo Infrastruktury RP).