W najnowszym wydaniu Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy podsumowano funkcjonowanie krakowskiego rynku pracy w minionym roku. Przedstawiono perspektywę zmian i trendów, którą dostrzegł Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Głównym punktem publikacji jest wywiad z Bogusławem Kośmiderem, zastępcą prezydenta Krakowa, w którym szczegółowo omawia znaczenie tych trendów dla Krakowa oraz określa kierunek przyszłości dla naszego miasta.
W okresie od 2020 roku do 2023 roku Grodzki Urząd Pracy w Krakowie odnotował znaczący spadek stopy bezrobocia o 1,2 punktu procentowego. Takie zmiany w ciągu zaledwie trzech lat oznaczają lepsze perspektywy zawodowe dla mieszkańców Krakowa oraz wzrost atrakcyjności miasta jako miejsca pracy dla osób poszukujących zatrudniania. Jakie są główne powody tak dobrej sytuacji na lokalnym rynku pracy?
– Jest kilka takich powodów. Pierwszym podstawowym, jest to, że Kraków po okresie pandemii, która osłabiła jego gospodarkę, bardzo szybko się odbudował. Stało się tak dlatego, że od dobrych kilku lat dysponuje on nowoczesnym „motorem" wsparcia gospodarczego w postaci centrów outsourcingowych. Te 100 tysięcy nowych miejsc pracy nie tylko pozwoliło przyjąć pewną część osób pracujących w branży turystycznej, która to w okresie pandemii nie potrzebowała aż tylu miejsc pracy, ale też przejąć pracowników z całego rynku pracy, którzy przechodząc do centrów outsourcingowych, zwalniali miejsca pracy w swoich dotychczasowych firmach. W rezultacie Kraków ma nie tylko jedną z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, ale też jedną z najwyższych średnich płac – przekraczających 10 tysięcy zł. Dlatego też Kraków stał się bardzo atrakcyjnym miejscem do pracy w Polsce – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.
– Grodzki Urząd Pracy w Krakowie odgrywa kluczową rolę na konkurencyjnym rynku pracy, aktywizując bezrobotnych i wzmacniając postawy przedsiębiorcze pracodawców. Widać to po popularności usług i instrumentów rynku pracy oraz zainteresowaniu Krajowym Funduszem Szkoleniowym. Działania podejmowane przez Urząd mają na celu dotarcie do szerokiego grona odbiorców, dlatego inwestujemy w newsletter, e-konsultacje oraz jobmapę, aby zapewnić wsparcie i dostęp do informacji wszystkim zainteresowanym na rynku pracy. Nasze inicjatywy i wspólne przedsięwzięcia takie jak Targi Pracy i Przedsiębiorczości, projekt Ekspres praca, czy zawarcie porozumienia aglomeracyjnego, są dowodem naszego zaangażowania w rozwój lokalnego rynku pracy i budowania zrównoważonej społeczności – dodaje Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i zaprasza do zapoznania się z najnowszą edycją Obserwatorium.
W wywiadzie zawartym w publikacji zwrócono m.in uwagę na znaczenie Krakowskiego Centrum Kontaktu jako nowoczesnego rozwiązania, która pełni kluczową rolę w obsłudze mieszkańców Krakowa. Poprzez swoją działalność Krakowskie Centrum Kontaktu buduje pozytywne relacje społeczne, wzmacnia więzi między mieszkańcami oraz promuje aktywność społeczną i zaangażowanie w życie publiczne miasta.
– Krakowskie Centrum Kontaktu to rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu miastach w Europie, w których oprócz numeru alarmowego (policja, pogotowie, straż) jest jeden numer telefonu w danym mieście czy gminie do kontaktu ze wszystkim jednostkami, instytucjami zajmującymi się obsługą mieszkańców. I właśnie Krakowskie Centrum Kontaktu jest takim jednym numerem telefonicznym, na który można dzwonić i dowiadywać się o różne rozwiązania funkcjonujące w mieście. Krakowskie Centrum Kontaktu poinformuje gdzie można załatwić daną sprawę, gdzie można złożyć potrzebne dokumenty (wnioski), jak je wypełnić, aby uniknąć popełnienia błędów, itd. Natomiast w sytuacji, gdy ktoś z mieszkańców potrzebuje bardziej szczegółowej informacji, to wtedy pracownik infolinii miejskiej przełączy rozmowę do właściwego specjalisty. Ta usługa jest korzystna z punktu widzenia mieszkańca, bo szybko i bez problemu może się dodzwonić i otrzymać ważną dla siebie informację. Ponadto jest korzystna także dla pracowników, ponieważ nie są oni angażowani do informowania o prostych, oczywistych sprawach, a jedynie kierowane są do nich rozmowy w kwestiach trudnych i złożonych, do których są odpowiednio przygotowani. W chwili obecnej Krakowskie Centrum Kontaktu obsługuje prawie wszystkie jednostki miejskie, dziennie odbiera 1000-1500 telefonów. W roku 2024 przewidywane jest rozszerzenie tej usługi na pozostałe jednostki i spółki miejskie, a także wprowadzenie tzw. portalu użytkowego – aplikacji internetowej czy na telefon komórkowy, gdzie nie tylko będzie można załatwić te same sprawy co w przypadku zwykłej rozmowy telefonicznej, ale będzie można zgłosić różnego rodzaju interwencje czy propozycje, rozwiązania służące poprawie funkcjonowania Miasta Krakowa – informuje Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. obsługi mieszkańców.