górne tło

Wizyta organizacji zrzeszającej Kawalerów Legii Honorowej

23 lutego 2024 roku w murach Urzędu Miasta Krakowa gościła delegacja Stowarzyszenia Kawalerów Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi. Pobyt gości w Krakowie był związany z jubileuszem stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi 20-lecie swojego powstania.

W spotkaniu z Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim wzięli udział: admirał Alain Coldefy – prezydent sekcji francuskiej organizacji, ambasador Corinne Breuzé – Minister Pełnomocna, dyplomatka, kierownik oddziałów zagranicznych i wspólnot zamorskich stowarzyszenia, Andrzej Seweryn Mauberg – prezydent sekcji polskiej, Bruno Duthoit – skarbnik i  członek zarządu, Dominik Lesage – członek stowarzyszenia i inicjator spotkania.

Przytoczono zarys historyczny Orderu Legii Honorowej. Celem jego ustanowienia w 1802 roku przez Napoleona Bonapartego było stworzenie odznaczenia jednoczącego wszystkich Francuzów. Jego dewiza to „Honor i Ojczyzna”. Pierwotnie związany z zasługami wojennymi, z czasem stał się wyróżnieniem za osiągnięcia cywilne. Choć zazwyczaj odznaczeni mają za sobą wieloletnią działalność społeczną, zdarzają się wyjątki: we Francji uhonorowano dwóch pracowników kolei SNCF, którzy kilka lat temu zapobiegli atakowi terrorystycznemu w pociągu oraz himalaistę, który zginął, ratując życie drugiej osobie.

Stowarzyszenie obejmuje obecnie swą działalnością cały świat. Wprawdzie w jego historii nie odnotowujemy członkostwa wielu kobiet, lecz cztery lata temu Prezydent Francji wprowadził parytet płci. Organizacja skupia się w dużej mierze na dialogu międzypokoleniowym. Wspiera młodzież poprzez pomoc w nauce, włączanie społeczne i przygotowywanie do życia zawodowego.

Wśród ok. 5 tys. Polaków, uhonorowanych wspomnianym Orderem, jest także Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.