1 marca została otwarta nowa siedziba Centrum Wielokulturowego i Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców. Jest to miejsce spotkań i integracji całej wielokulturowej społeczności Krakowa. W budynku na tętniącym życiem Zabłociu zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach kulinarnych, koncertach czy wieczorach zapoznawczych.
Centrum Wielokulturowe działa w Krakowie od trzech lat i po raz kolejny zostanie poprowadzone przez Fundację Internationaler Bund Polska. Fundacja IB Polska jest znana w naszym mieście z działań włączających społeczność i wspierających osoby zagrożone wykluczeniem. Dzięki finansowaniu oraz we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa powstała przestrzeń przyjazna Polakom i mieszkającym w naszym mieście obcokrajowcom. Zarówno tym, którzy szukają pomocy (Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie), ale i tym zainteresowanym integracją czy poznawaniem polskiej kultury (Centrum Wielokulturowe). Wszystko to pod nowym adresem: ul. Zabłocie 20, budynek A, piętro I.
– Kraków jest otwarty na wszystkich mieszkańców, bez względu na ich poglądy polityczne, religijne czy pochodzenie. Obecnie ich znaczącą część stanowią również obcokrajowcy, którzy są przede wszystkim mieszkańcami – ze swoimi potrzebami i problemami. Już od 2016 roku, kiedy przyjęliśmy do realizacji miejski program „Otwarty Kraków” prowadzimy działania nastawione na identyfikację tych potrzeb i rozwiązywanie problemów związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie społeczeństwa międzykulturowego. Nasze miasto, które żyje i funkcjonuje, wymaga systematycznych zmian. To będzie przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli o tych zmianach rozmawiać, identyfikować je i wspólnie z nami realizować. Zapraszamy mieszkańców do nowego miejsca, w którym działa Centrum Wielokulturowe w Krakowie oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. Tutaj nasi mieszkańcy – cudzoziemcy mogą uzyskać informacje w jaki sposób rozwiązać swoje problemy, gdzie uzyskać pomoc, czy spotkać innych członków społeczności. Ale to także miejsce, w której każdy, kto szuka informacji na temat życia w Krakowie, czy miejsc do integracji oraz realizacji projektów społecznych jest mile widziany – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.
Wyposażeniem przestrzeni Centrum Wielokulturowego zajęli się partnerzy Fundacji Internationaler Bund Polska. Pracownicy IKEA Kraków w ramach wolontariatu zaprojektowali i zmontowali kuchnię wraz z jadalnią, w której odbywać będą się śniadania wielokulturowe czy warsztaty kulinarne. IKEA urządziła też kącik dziecięcy i przekazała meble do Punktu Informacji dla Obcokrajowców.
– Od samego początku współpracy sklepu IKEA w Krakowie z Fundacją IB Polska, która rozpoczęła się równo dwa lata temu, mamy poczucie, że kierujemy się tymi samymi wartościami i mówimy jednym językiem. Wierzymy, że równość i różnorodność są siłą napędową rozwoju każdej społeczności, zwłaszcza tej lokalnej. Dlatego chcemy przełamywać krzywdzące stereotypy na temat osób z doświadczeniem uchodźczym czy pochodzących z innych kultur – powiedział Piotr Siwiec, dyrektor regionu IKEA Kraków.
– Cieszymy się, że z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa w stolicy Małopolski powstało miejsce wolne od uprzedzeń, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka, niezależnie od wieku, płci czy narodowości może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jesteśmy dumni, że urządzając przestrzeń Centrum Wielokulturowego, staliśmy się częścią społeczności, którą łączy otwartość na dialog, gotowość do współpracy i chęć poznawania różnych perspektyw – zaznaczył Piotr Siwiec.
Wyposażenie biur pracowników, wsparcie w dostosowaniu przestrzeni – to bardzo ważne aspekty, na które nie zawsze znajdują się finanse – zwłaszcza w NGO. Na szczęście z pomocą przyszła kolejna firma, która wspiera wielokulturowość w Krakowie. Shell Polska przekazała biurka, fotele i szafki do nowej lokalizacji.
– Ogromnie cenimy sobie współpracę z Fundacją IB Polska, gdyż przekłada się ona na realne działania, które mają pozytywny wpływ na społeczność lokalną. To ogromna radość, że meble z naszego krakowskiego biura zyskują nowe życie i stają się częścią tak ważnej inicjatywy jak Centrum Wielokulturowe. W krakowskim oddziale Shell pracuje ponad 900 obcokrajowców z 62 krajów, którzy chętnie korzystają z oferty jaką zapewnia Centrum oraz Punkt Informacyjny – powiedziała Katarzyna Cyran-Solarz, menedżerka ds. korporacyjnych w Shell Polska. – Co szczególnie ważne, Centrum dostępne jest dla wszystkich mieszkańców, tworząc przestrzeń różnorodną i włączającą, a te wartości wpisane są w DNA naszej firmy – dodała.
Centrum Wielokulturowe to miejsce dla każdego, niezależnie od pochodzenia, języka, kultury czy wyznania. Jest otwarte dla obcokrajowców, którzy dopiero co przyjechali do Krakowa, dla tych, którzy już się w nim osadzili, jak również dla krakowian i krakowianek, którzy pragną poznać międzynarodową społeczność, dowiedzieć się więcej o innych kulturach i aktywnie budować Kraków jako miasto przyjazne wszystkim.
Misją Centrum jest propagowanie i wzmacnianie wielokulturowości. Od mniejszych projektów, do których można zaliczyć stworzenie wielokulturowej biblioteczki, do której każdy może przynieść książkę opowiadającą o jego kraju, kulturze, tradycjach; po większe, które prowadzone są z sukcesem od dłuższego czasu, takie jak Polish Language Cafe, czyli cotygodniowe luźne spotkania, w trakcie których obcokrajowcy mogą podszkolić swój polski, czy Open Community Evening, tematyczne wieczory zapoznawcze, które służą nawiązywaniu nowych znajomości, networkingowi i wymianie poglądów.
Oprócz tego Centrum realizowało i będzie realizować inne inicjatywy, takie jak spacery wielokulturowe w różnych językach, kursy językowe, wielokulturowe śniadania, warsztaty kulinarne, wydarzenia tematyczne (np. Dzień Niepodległości Albanii).
– Ogromnie cieszymy się, że po ponad trzech latach od stworzenia Centrum Wielokulturowego w Krakowie, w ramach którego działa również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, to Centrum w końcu ma swój dom. Ten dom jest różnorodny i wielokulturowy, jak Kraków. Często pachnie tu najrozmaitszymi daniami, słychać najbardziej egzotyczną muzykę czy widać najpiękniejsze uśmiechy. Zapraszamy tutaj każdego, w każdym wieku i z każdego kraju. Wszystkim chcemy mówić „dzień dobry” i uczyć się również ich przywitań. Chcemy być adresem znanym z otwartości oraz wielobarwności. Zapraszamy wszystkich na nasze wydarzenia, spacery, śniadania wielokulturowe, koncerty i całą ofertę, którą przygotowujemy, by nasz krakowski tygiel kulturowy był znany w każdym zakątku świata – powiedziała Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji IB Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.
Szczególnie istotne dla budowania świadomej społeczności są te wydarzenia, których pomysłodawcami są mieszkańcy Krakowa – wszystkich narodowości. Centrum bardzo chętnie udostępni swoją przestrzeń każdemu, kto chciałby przeprowadzić w niej spotkanie, warsztaty czy innego rodzaju wydarzenia dotyczące wielokulturowości, jeśli spotkanie będzie bezpłatne i otwarte dla innych uczestników.
Punkt realizuje drugie z zadań Centrum, jakim jest wsparcie informacyjne. Tutaj obcokrajowcy dowiedzą się jak np. zalegalizować swój pobyt w Polsce, jak zdobyć obywatelstwo czy pozwolenie o pracę. Poznają również ofertę Krakowa w zakresie kulturowym, edukacyjnym, służby zdrowia, pomocy społecznej i wiele więcej. Co więcej, w Punkcie dostępna jest także bezpłatna pomoc prawnika, wsparcie psychologiczne oraz usługi tłumaczy i asystentów cudzoziemskich.
– W jednym miejscu mieści się nasza działalność pomocowa, doradcza i informacyjna. Udzielamy tutaj wsparcia prawnego, psychologicznego i specjalistycznego, a nasi konsultanci, konsultanci z wielu innych organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji publicznej i rządowej, którzy posiadają ofertę dla obcokrajowców, mogą wspólnie pełnić dyżury, wymieniać się informacjami i przede wszystkim pomagać kompleksowo każdemu, kto tej pomocy potrzebuje – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji IB Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.
Aby dialog był płynny i komfortowy dla odbiorców, Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców komunikują się i są dostępne w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
Nowo otwarta siedziba Centrum znajduje się w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych przy ul. Zabłocie 20, w budynku A, na pierwszym piętrze.
Więcej informacji, jak i kalendarz wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej otwarty.krakow.pl.