Pracownicy Grupy Columbus – Partnera krakowskiej inicjatywy Pakt dla klimatu wspierają proces raportowania ESG
Krakowscy przedsiębiorcy aktywnie włączają się w działania miasta zmierzające do uzyskania neutralności klimatycznej, realizując inicjatywy na rzecz klimatu i środowiska, czego przykładem jest ich przyłączenie się do szerokiego porozumienia podmiotów działających na terenie Gminy Miejskiej Kraków o nazwie Pakt dla klimatu
Pakt dla klimatu jest dobrowolną deklaracją poparcia dla starań Krakowa na drodze do zeroemisyjności. Dotychczas przystąpiło do niego kilkanaście podmiotów. Ich listę można znaleźć tutaj
Dzisiejszym artykułem o inicjatywie Ambasador ESG Grupy Columbus, jednego z partnerów Paktu kontynuujemy cykl prezentujący dobre praktyki, wdrożone przez krakowskie przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i organizacje społeczne, których celem jest ograniczenie emisji a także zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców na temat przyczyn i skutków zmian klimatu.
Inicjatywa Grupy Columbus pn. Ambasador ESG jest skierowana do pracowników spółki. Jej celem jest promowanie idei zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu, poprzez czynny udział przedstawicieli firmy w przygotowaniu corocznego Raportu Zrównoważonego Rozwoju (ESG).
Inicjatywa Ambasador ESG powstała w firmie Columbus Energy kilka lat temu. Proces jej powstania tak wspomina Agnieszka Rozwadowska, Prezeska Carbon Footprint Foundation i Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju:
“Projekt Ambasador ESG zrodził się w mojej głowie w 2022 roku, po publikacji pierwszego, jeszcze nieobligatoryjnego raportu Zrównoważonego Rozwoju Grupy Columbus. Dlaczego? W trakcie przygotowań do publikacji, czyli przede wszystkim w trakcie procesu agregowania danych i ich przetwarzania, szybko zorientowałam się, że świadomość na temat Agendy 2030, ESG czy śladu węglowego wśród naszych interesariuszy jest niewystarczająca i że z całą pewnością można i trzeba wykreować przestrzeń, która pozwoli, by filozofia zrównoważonego rozwoju mogła w pełni wybrzmiewać, być źródłem wyłącznie sprawdzonych informacji, motywować i angażować pracowników na każdym poziomie naszej organizacji. „
Jaką rolę pełni Ambasador ESG w Columbus Energy?
Przygotowanie raportu ESG oraz prowadzenie projektu Ambasador ESG koordynuje Carbon Footprint Foundation wraz z wyznaczonym managerem koordynującym pracę zaangażowanych zespołów. Poszczególne elementy raportu przygotowywane są̨ przez teamy złożone ze specjalistów z wielu obszarów. Carbon Footprint Foundation zajmuje się̨ agregowaniem danych pozyskanych od zespołów, ich analizą oraz wyborem informacji, które mają znaleźć́ się̨ w raporcie. Ten model pracy pozwala nie tylko na ulepszenie procesu przekazywania danych, większą̨ dokładność́ i merytoryczność raportu, ale także na optymalne wykorzystanie potencjału i indywidualnych talentów pracowników Grupy Columbus.
Zespół Ambasadorów ESG w firmie Columbus Energy liczy obecnie kilkadziesiąt osób. W tym roku hasłem projektu jest “50 twarzy ESG”. Ambasadorowie działający w firmie mają realny wpływ nie tylko na końcową̨ treść́ samego raportu, ale przede wszystkim na podejmowanie w ramach swoich kompetencji takich działań́, które wspierają̨ poprawę̨ wskaźników i promocję idei raportowania ESG. Dzięki temu, pracownicy poznają̨ tajniki procesu raportowania, angażują̨ się̨ w cele które w tym obszarze stawia sobie firma oraz pozytywnie oddziałują na organizację, o kondycji której świadczą̨, oprócz wskaźników finansowych, również̇ te dotyczące wpływu na środowisko, społeczeństwo, strukturę organizacyjną firmy i przyjęty w niej ład korporacyjny.
Szczególną wagę w raportowaniu niefinansowym Grupa Columbus przykłada do analizy śladu węglowego, która jest kluczowym wskaźnikiem w realizacji strategii dekarbonizacji. Firma dzięki swojej podstawowej działalności biznesowej, wspiera transformację energetyczną organizacji, firm, instytucji oraz gospodarstw domowych i tym samym wpływa na redukcję śladu węglowego tych podmiotów. Analiza śladu węglowego generowanego w wyniku prowadzonych procesów biznesowych, administracyjnych i operacyjnych pozwala ustalić generowane koszty środowiskowe. Dzięki raportowaniu ESG, wskaźniki śladu węglowego z roku na rok się poprawiają, co pozwala osiągać coraz lepsze rezultaty w kategorii ślad węglowy netto.
O innych proklimatycznych inicjatywach Columbus Energy przeczytacie tutaj
Grupa Kapitałowa Columbus Energy to największa organizacja na polskim rynku nowoczesnej energetyki. Działalność Grupy koncentruje się na trzech obszarach: dostarczaniu produktów i usług z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), rozwoju nowoczesnych technologii oraz inwestycjach w długoterminowe aktywa. W skład Grupy wchodzi ponad 100 spółek, m.in. Columbus Energy a.s. (Czechy), Columbus Ukraine, Columbus Elite, Columbus Obrót, Saule Technologies, NEI.
Źródło: Grupa Columbus Energy