górne tło

Na Politechnice Krakowskiej o zrównoważonej architekturze

W dniach 19-20 kwietnia 2024 roku Katedra Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Politechniki Krakowskiej będzie gospodarzem VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej wyzwaniom stojącym przed zrównoważoną architekturą.

Konferencja ma ambicję przedyskutować współczesne problemy kształtowania zrównoważonego środowiska mieszkaniowego i sposoby oddziaływania na czynniki je warunkujące na tle dorobku badawczego Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Politechniki Krakowskiej. Obrady Konferencji będą się odbywały w dwóch blokach: pierwszy poświęcony będzie celom, metodom i rezultatom badań nad środowiskiem mieszkaniowym prowadzonych przez zespół obecnej KKŚM na przestrzeni lat; drugi podejmie problematykę sposobów przekształcania  środowiska mieszkaniowego w kontekście wyzwań współczesności.

Rozwój cywilizacji niesie nowe wyzwania, otwiera niedostępne dotychczas możliwości, stanowi impuls do zmian i pole do eksperymentów. Dla rozwoju struktur urbanistycznych w najbliższej przyszłości, kluczowe znaczenie będzie miał postępujący wzrost liczby ludności oraz zmiany klimatyczne, które mogą wywołać potężne fale migracyjne. Zjawiska te będą wymagały interwencji, również w zakresie tworzenia tymczasowych siedlisk.

W skali globalnej cele zrównoważonego rozwoju w mieszkalnictwie to zapewnienie szeroko rozumianej dostępności mieszkań i działania na rzecz poprawy jakości środowiska mieszkaniowego we wszystkich jego elementach. Idea zrównoważonego środowiska mieszkaniowego zakłada dążenie do zrównoważenia wszystkich czynników istotnych w procesie kształtowania warunków życia w miejscu zamieszkiwania. Są to czynniki przestrzenne, techniczne, ekonomiczne i społeczno-kulturowe, których charakter i nasilenie zależą od kraju i regionu.

Idea rozwoju zrównoważonego przyniosła w ostatnich dziesięcioleciach poważny dorobek w zakresie budownictwa, urbanistyki i architektury. W odpowiedzi na wyzwania współczesności powstał nowy kanon projektowania, opracowano wachlarz rozwiązań technicznych, technologicznych i materiałowych, które wzbogacają język formy architektonicznej i detalu, a co ważne - ograniczającą zużycie energii, wody oraz generowanie odpadów i zanieczyszczeń w budynkach. Rozwiązania te zostaną omówione podczas krakowskiej konferencji.

Więcej informacji i rejestracja na stronie: https://kksm2024konf.pk.edu.pl/