Planujesz zorganizować wydarzenie związane z designem, rzemiosłem lub sztuką użytkową? Zgłoś swój wniosek do projektu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie! Do 19 kwietnia Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego czeka na propozycje inicjatyw, które zasilą program tego zaplanowanego na listopad tego roku wydarzenia. Hasło przewodnie tegorocznej edycji projektu to „Adaptacje”.
Transformacja społeczeństwa nadmiaru w kierunku społeczeństwa umiaru stała się w ostatnich latach nie tylko postulatem znanym z młodzieżowych strajków, ale historyczną koniecznością. Zamiast kupować nowe rzeczy, coraz częściej wybieramy te używane. Zamiast tworzyć nowe przestrzenie, chętniej adaptujemy te stare lub przekształcamy je pod rzeczywiste potrzeby.
Za tą tendencją podążają designerzy i rzemieślnicy różnych pokoleń. Często i nieoczekiwanie to, co kiedyś było ekonomiczną koniecznością, dziś staje się na ponownie atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy. Zaadaptowane do innych funkcji, zyskuje drugie albo i kolejne życie.
Podczas 7. edycji projektu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie planujemy przyglądać się, jak współczesny design adaptuje naszą rzeczywistość, dążąc z jednej strony do minimalizmu i czystości formy, a z drugiej do przywracania zapomnianych, wpisanych w dziedzictwo tradycji. Przez cały listopad chcemy pokazać możliwości, jakie dają naturalne materiały, zobaczyć dobrze znane miejsca w zupełnie odmiennych kontekstach, a także przybliżyć nieoczywiste adresy, ludzi i ich pasje.
Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 4-30 listopada. Podobnie jak w ubiegłym roku planowany jest też w ramach „Sztuki do rzeczy” Weekend Rzemiosła (16–17 listopada), podczas którego promowane będą rozmaite, mniej lub bardziej znane dziś oblicza rękodzieła i krakowskie adresy, w których jest ono wytwarzane.
Sztuka do rzeczy – design w Krakowie to parasolowa, miejska inicjatywa wsparcia i promocji wydarzeń związanych ze sztuką użytkową i współczesnym rzemiosłem. Wydarzenie wpisuje się w „Strategię Rozwoju Miasta Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030”, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy oraz nowe media.
Program projektu co roku tworzą jego partnerzy, składając wnioski do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Tylko w ubiegłym roku w ramach projektu kilkudziesięciu partnerów w całym Krakowie zrealizowało kilkaset inspirujących warsztatów, popularyzatorskich wystaw, targów i spotkań ze sztuką użytkową. Siódma odsłona wydarzenia już w listopadzie – zapraszamy do jej aktywnego współtworzenia!
Sztuka do rzeczy 2024 – jak się zgłosić?
By złożyć wniosek do projektu, należy:
Więcej w regulaminie projektu.
Na wszelkie pytania odpowiedzi udzielane są mailowo (design@um.krakow.pl) lub telefonicznie (12 616 78 51, 12 616 19 47, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30).
Zapraszamy do udziału i składania wniosków!
Więcej o projekcie na Facebooku i Instagramie.