Na terenie poprzemysłowym Nowej Huty, w rejonie ulic Igołomskiej i Cementowej, powstaje Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. To niezwykle ważna, kilkuzadaniowa inwestycja, która pozwoli przetwarzać zebrane surowce wtórne i przygotowywać je do ponownego wykorzystania. Zakończenie I etapu prac przy budowie Centrum przewidziano na koniec czerwca.
4 kwietnia członkowie zarządu MPO Kraków wraz z Andrzejem Kuligiem, zastępcą prezydenta Krakowa, spotkali się w powstającym obiekcie, by porozmawiać o postępach prac i działaniach, jakie zostały tam dotychczas zrealizowane.
– Kraków od lat systematycznie wprowadza kolejne elementy Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), tworząc szczelny i skuteczny system zarządzania energią i surowcami, w tym odpadami. Od 2013 r. w mieście funkcjonuje Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zarządzany przez spółkę gminną – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Jest on ukierunkowany na przetwarzanie odpadów komunalnych we własnych i gminnych instalacjach. Jest to jedna z przyczyn, dla których Kraków ma jeden z najwyższych poziomów recyklingu wśród dużych miast w Polsce – podkreśla Henryk Kultys, prezes MPO Kraków.
Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie jest przedsięwzięciem kilkuzadaniowym, realizowanym etapowo, w ramach którego planowane jest wybudowanie:
Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie zlokalizowane jest na działce o powierzchni prawie 7 hektarów wewnątrz kombinatu Huty ArcelorMittal Poland SA w Krakowie.
I etap – centrum recyklingu tworzyw sztucznych – obejmuje wybudowanie:
Aktualnie przewidywany całkowity koszt realizacji Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych wynosi łącznie 245 milionów złotych.
Na realizację I etapu budowy MPO Kraków pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości:
Budowa I etapu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych zakończy się do 30 czerwca 2024 r.