9 czerwca odbyły się wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. Według danych ze 100 procent obwodowych komisji z całego Krakowa (456 komisji), najlepszy wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska, 42,84 proc., Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25,29 proc.
Na kolejnych pozycjach w Krakowie: Konfederacja: 12,68 proc., Lewica: 10,30 proc., Trzecia Droga: 7,48 proc., Bezpartyjni Samorządowcy: 0,79 proc., Polexit: 0,32 proc., Normalny Kraj: 0,24 proc. oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0,07 proc. Frekwencja w Małopolsce wyniosła 43,23 proc.
Ostatecznie, z okręgu nr 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie, mandaty do europarlamentu zdobyli: Bartłomiej Sienkiewicz (KO), Jagna Marczułajtis-Walczak (KO), Beata Szydło (PiS), Arkadiusz Mularczyk (PiS), Dominik Tarczyński (PiS), Adam Jarubas (PSL, Trzecia Droga) oraz Grzegorz Braun (Konfederacja).
Liczba posłów i posłanek do europarlamentu wybieranych z każdego kraju Unii Europejskiej jest ustalana przed każdymi wyborami i opiera się na zasadzie tzw. degresywnej proporcjonalności. Oznacza to, że każdy poseł i posłanka z większego kraju, reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z kraju mniejszego. Minimalna liczba posłów i posłanek z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna – 96. Polska deleguje do europarlamentu 53 posłów, czyli o jednego więcej w porównaniu z rokiem 2019.
Szczegółowe informacje o wyborach w Krakowie są publikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Informacje można także uzyskać pod numerem infolinii Urzędu Miasta Krakowa – 12 616 55 55.
Zbiorcze informacje na temat wyborów do parlamentu europejskiego na bieżąco są publikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.