Zakończyły się prace przy tworzeniu Ogrodu Krakowianek przy ul. Prądnickiej, w okolicy Nowego Kleparza. W czwartek, 16 maja, ogród został udostępniony dla mieszkańców. Ta wyjątkowa przestrzeń jest nie tylko zielonym, kwitnącym zakątkiem w centrum Krakowa, ale i miejscem symbolicznym, które podkreśla ważną rolę kobiet w społeczeństwie.
39-arowy ogród, chwilę po udostępnieniu mieszkańcom, odwiedził prezydent Aleksander Miszalski.
Róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe. Kilka tysięcy kwiatów, krzewów, pnączy i cebul oraz 100 drzew zostało posadzonych w okolicy Nowego Kleparza, by stworzyć „Ogród Krakowianek” (sprawdź lokalizację). To nie tylko zielony zakątek w centrum miasta, ale i ważne miejsce upamiętnienia wydarzenia, jakim było nadanie kobietom w naszym kraju praw wyborczych – 28 listopada 1918 r. Polska jako jedno z pierwszych państw zdecydowała się na nadanie praw wyborczych kobietom.
W przestrzeni ogrodu powstała ścieżka dydaktyczna, która pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie, a stworzone tam polany będą idealnym miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. Nowa nawierzchnia, ławki, a na głównej osi komunikacyjnej – plac pamięci. To będzie właśnie punkt opatrzony tablicą z symboliczną datą – 28 listopada 1918 r.
Ogród znajduje się w centrum Krakowa, tuż przy pętli autobusowej, dzięki czemu będzie doskonałym miejscem nie tylko dla spacerowiczów, ale również dla oczekujących na swój autobus.