górne tło

Brak miejsc w przedszkolach, remont pomnika i działki do sprzedaży

Problem z miejscami w przedszkolach na czas wakacji, potrzeba pilnego remontu pomnika i ogłoszenie o sprzedaży działek to niektóre tematy interpelacji złożonych przez radnych Łukasza Maślonę, Elizę Dydyńską-Czesak oraz Piotra Moskałę.

Łukasz Maślona interpeluje w sprawie braku miejsc w przedszkolach w okresie letnim na terenie Podgórza i na prośbę mieszkańców dzielnicy Podgórze kieruje do Prezydenta napisaną przez nich petycję z prośbą o odniesienie się do niej, a nade wszystko wdrożenie rozwiązań, które będą w stanie pomóc rodzicom dzieci, dla których brakuje miejsc w przedszkolach samorządowych. W swojej petycji mieszkańcy piszą m.in., że decyzją Urzędu Miasta Krakowa dwa największe przedszkola w dzielnicy Podgórze zostaną zamknięte na okres lipiec-sierpień. Równocześnie nie zapewniono odpowiedniej liczby miejsc w innych placówkach w najbliższej okolicy, co skutkuje brakiem możliwości zapewnienia opieki przedszkolnej lub równoważnej dla dzieci z tych zamkniętych placówek. Według mieszkańców kryteria w zakresie przyjmowania dzieci na dyżur wakacyjny, jakie organ prowadzący opracował i przesłał do dyrektorów placówek, nie mają zastosowania w sytuacji faktycznej. Wolnych miejsc w dzielnicy Podgórze nie ma, nie ma ich również w pobliskich dzielnicach, gdzie również są przedszkola zamykane na dwa miesiące i priorytet przyjęcia mają dzieci z tych dzielnic. - Zgodnie z art. 81 ust. 8 ustawy Prawo oświatowe zadaniem własnym gminy jest zapewnienie warunków, aby dzieci w wieku 6 lat odbyły roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne, a dzieci w wieku 3-5 lat miały prawo do wychowania przedszkolnego – piszą rodzice i dodają, że zapoznali się z „Harmonogramem przerw wakacyjnych w przedszkolach 2023/2024” umieszczonym na Portalu Edukacyjnym i stwierdzili, że tych miejsc w najbliższej okolicy nie ma, nie ma ich także w pobliżu miejsca pracy. Rodzice informują także, że żaden dom kultury nie organizuje zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym. - Ustawodawca pozostawił jednostkom samorządu terytorialnego swobodę wyboru sposobu zapewnienia miejsca edukacji przedszkolnej dzieciom w okresie wakacji, nie zwolnił ich jednak z obowiązku realizacji zadania, o którym mowa w art. 31 ust. 8 ustawy Prawo oświatowe – piszą mieszkańcy w swojej petycji i domagają się od organu prowadzącego wywiązania się z obowiązku ustawowego i wskazania w ich okolicy, komunikacyjnie dostępnego miejsca, w którym dzieci będą miały zapewnioną edukację przedszkolną na okres zamknięcia przedszkoli macierzystych. Radny Łukasz Maślona nawiązując do petycji mieszkańców pisze w interpelacji, że być może rozwiązaniem byłoby czasowe nawiązanie współpracy z placówkami niepublicznymi i prywatnymi, by w ten sposób wesprzeć krakowian, których dzieci zostały pozbawione opieki przedszkolnej. Radny prosi o potraktowanie tej sprawy jako pilnej i jednocześnie deklaruje pełną otwartość na zorganizowanie spotkania w tym zakresie. Łukasz Maślona do swojej interpelacji dołączył pełną treść petycji.

Radny Piotr Moskała prosi o udzielenie informacji na temat zaawansowania prac i zakresu modernizacji infrastruktury sportowej przy Zespole Szkół Budowlanych nr 1 przy ul. Jerzego Szablowskiego 1. Radny prosi o informację, kiedy będzie rozstrzygnięty przetarg na to zadanie oraz o przedstawienie pełnego harmonogramu prac. Z informacji uzyskanych od dyrekcji szkoły finansowanie tego zadania zostało zapewnione w budżecie miasta na rok 2024.

W kolejnej interpelacji Piotr Moskała informuje, że na jednym z portali ukazało się ogłoszenie o sprzedaży kilku działek (nr 2/2,1/32, 1/41, 1/40, 1/42, 1/36, 1/26, 2/6, 2/3, 1/35, 1/43, 2/7, 2/8, 2/4, 1/23, obręb 4,jJednostka ewidencyjna Śródmieście), znajdujących się w okolicach ul. Dobrego Pasterza, Lublańskiej oraz ronda Barei. - Na w/w działkach znajduje się budynek Straży Miejskiej, archiwum oraz magazyn miejski. Od wielu lat mówiło się o budowie nowego gmachu Urzędu Stanu Cywilnego w tym miejscu – pisze radny i prosi o informację na temat stanu prawnego tych działek. - Czy są one własnością Gminy Miejskiej Kraków, co z planami miasta w stosunku do tych terenów, dlaczego w/w działki są wystawione na sprzedaż - pyta radny i dołącza do interpelacji link prowadzący do ogłoszenia.

Radny Moskała informuje również Prezydenta, że mieszkańcy zgłaszają problem zasypywania odpadami budowlanymi terenu przy potoku Sudół (w okolicach DPS przy ul. Rozrywka 1). - Zdaniem mieszkańców teren jest celowo niszczony tak, aby drzewa obumarły – pisze radny i prosi, aby służby podległe Prezydentowi podjęły kontrolę w tej sprawie oraz wszystkie niezbędne działania w celu ochrony tego zielonego terenu.

Radna Eliza Dydyńska-Czesak składa interpelację w sprawie pilnego remontu Pomnika Lotnikom Polskim Poległym na Wszystkich Frontach II Wojny Światowej, który znajduje się przy al. Jana Pawła II (projektant: Bronisław Chromy). - Minął już rok odkąd Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogrodził pomnik z powodu złego stanu technicznego. Dlaczego rzeźba tego uznanego i znanego na całym świecie krakowskiego artysty została pozostawiona samej sobie i popada w ruinę? – pyta zaniepokojona radna i apeluje o jak najszybsze zajęcie się sprawą, ponieważ stan pomnika zagraża bezpieczeństwu przechodniów.