Jesienią kolejni krewniacy Smoka Wawelskiego w wersji mini pojawią się na ulicach, placach i skwerach Krakowa. Do końca maja Zarząd Dróg Miasta Krakowa podpisze umowę z wykonawcą, który ustawi następne figury w przestrzeni miejskiej.
Wybrana w przetargu firma będzie miała na to zadanie cztery miesiące. Termin determinuje oczekiwanie na granit potrzebny do wykonania cokołów dla smoków. Nie jest on dostępny od ręki, ponieważ pierwszeństwo mają zamówienia na krawężniki, niezbędne do budowy dróg.
Smoczy szlak to realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Pod koniec listopada ubiegłego roku, w różnych częściach Krakowa, pojawiło się siedem pierwszych smoków. Smoka Geodetę ustawiono przy al. Dembowskiego nieopodal Szkoły Podstawowej nr 29, Smoka Filmowca przy al. Krasińskiego, przed kinem Kijów, Smoka Malarza przy placu Axentowicza, Smoka Turystę przy parku Bednarskiego, Smoka Wodnego przy placu Na Groblach, Smoka z latawcem w parku Jordana i Smoka z mapą w parku Krakowskim. Te smoki stworzyły zalążek Smoczego Szlaku.
Pozostałe dziesięć smoków z niecierpliwością czeka już na zamontowanie. Pojawią się w przestrzeni Krakowa, kiedy do miasta dotrze granit na postumenty. Kamieniołomy w pierwszej kolejności obsługują zamówienia od drogownictwa, dlatego krakowskie smoki muszą poczekać do jesieni. Wtedy to rozpocznie się montaż: Smoka Sportowca na skwerze Zbigniewa Brzezińskiego, Smoka z atrybutem z literą K na skwerze u zbiegu ul. Krakowskiej i Rybaki, Smoka z metrem przy ul. Mikołaja Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja, Smoka Astronoma przy ul. Mikołaja Kopernika 27, przed wejściem do ogrodu botanicznego, Smoka Fotografa przy ul. Rakowickiej 22A, nieopodal Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Smoka Lekarza przy ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ, Smoka Żołnierza CK na rondzie Mogilskim, przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków, Smoka Emausowego na skwerze naprzeciwko klasztoru norbertanek, Smoka Lajkonika na skwerze Konika Zwierzynieckiego i Smoka Romantyka przy kładce o. Bernatka.
Pomysłodawcami projektu smoczych figur, ustawionych w charakterystycznych miejscach Krakowa, są Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Krewniaków najsłynniejszego Smoka, czyli Wawelskiego zaprojektowali Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Montażem rzeźb zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa, a do spacerowania smoczym szlakiem mieszkańców i gości odwiedzających miasto zaprasza Wydział ds. Turystyki.
Smoki wcielające się w różnie postaci związane z konkretnym miejscem Krakowa nie są groźne ani dla mieszkańców, ani dla turystów. Nie zioną ogniem i nie są też zainteresowane spożywaniem ludzi. Za to wyznaczają rytm zwiedzania miasta, prowadząc przez miejsca godne zobaczenia i odwiedzenia. Informacje o tym, co oznacza atrybut każdego ze smoków, można znaleźć na specjalnej tabliczkę z kodem QR. Tabliczka jest umieszczona na postumencie. O smokach można też poczytać na miejskich stronach internetowych.