górne tło

Konkurs wiedzy o Krakowie dla wielu pokoleń

Pójść „Krakuskowym tropem” znaczy kochać Kraków i coraz więcej o nim wiedzieć. Dla uczestników konkursu Akademii Żakowskiej poznawanie Krakowa i rywalizacja z innymi miłośnikami historii naszego miasta to świetna zabawa, która procentuje, bo kto z nas nie lubi opowiadać? 23 maja, podczas gali z udziałem Marii Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa, laureaci odebrali zasłużone nagrody.

Konkurs, który organizuje Akademia Żakowska, polega przede wszystkim na aktywnym zdobywaniu wiedzy o Krakowie i ma z założenia charakter międzypokoleniowy: skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz – od dwóch edycji – do seniorów w wieku 60+.

W ramach przygotowań, trwających kilka miesięcy, uczestnicy chodzą na różnego rodzaju zajęcia – od wycieczek po Krakowie, przez warsztaty w muzeum, które jest partnerem w danym roku (teraz to Muzeum UJ Collegium Maius), po gry miejskie, rodzinne i międzyszkolne. Wiedzę z terenu uzupełnia literatura poświęcona krakowskiej historii i kulturze. Wszystko to przydaje się podczas testu, z którym indywidualnie mierzą się uczniowie. Z każdej klasy wyłaniany jest uczeń, który zdobył największą liczbę punktów, a więc każda klasa ma w finale swojego reprezentanta. Ostatni etap to test międzyszkolny, w tym roku pisany w sali im. Michała Bobrzyńskiego w Collegium Maius UJ.

Laureaci mogą pochwalić się wysokim poziomem znajomości krakowskiej tematyki – nierzadko okazują się nawet bezbłędni w testach. Ale na uznanie zasługują także seniorzy, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w aktywizujących prezentacjach wiedzy, zwiedzaniu Muzeum UJ i grach miejskich (w tym roku była ich czterdziestka).

W finale, po przeprowadzonych aktywnymi metodami rozgrywkach (quizy i test wiedzy), jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej. Gala wręczenia nagród odbyła się w Auli Collegium Maius. Laureaci odebrali je z rąk zastępczyni prezydenta Krakowa Marii Klaman.

Warto wspomnieć, że co roku organizatorzy konkursu poszukują nowych tematów – przez 19 edycji nie powtórzył się ani jeden! Tak bogata jest historia Krakowa.

Partnerem projektu w tym roku jest Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, a patronatem objęli go: prezydent Krakowa, marszałek województwa małopolskiego oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.