górne tło

30 lat „Listy Schindlera”. Ambasador USA z wizytą w Krakowie

22 maja prezydent Aleksander Miszalski spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. Ambasadorowi towarzyszyła Konsul Generalna USA w Krakowie Erin Nickerson.

Wizyta miała charakter kurtuazyjny, ale oprócz gratulacji dla nowo wybranego prezydenta, poruszono też sprawy dotyczące relacji polsko-amerykańskich, aktywnej i licznej obecności firm amerykańskich w Krakowie. Pan Ambasador wciąż pozostaje pod wielkim wrażeniem postawy Polaków, szczególnie krakowian wobec uchodźców z Ukrainy.

Amerykański dyplomata zaprosił prezydenta na obchody 50-lecia powstania konsulatu generalnego USA w Krakowie, planowane w lipcu. Z uznaniem wypowiadał się o aktywności tej placówki, która realizuje wiele wspaniałych projektów, także we współpracy z krakowskim samorządem.

Okazją do odwiedzenia Krakowa przez Ambasadora Brzezinskiego była też 30. rocznica polskiej premiery filmu „Lista Schindlera”. Tego samego dnia zarówno pan ambasador jak i prezydent Miszalski dokonali uroczystego otwarcia 17. Festiwalu Muzyki Filmowej w Filharmonii Krakowskiej.

Podczas uroczystości w filharmonii nie mogło zabraknąć hołdu dla zmarłego zaledwie dzień wcześniej wybitnego kompozytora i wieloletniego przyjaciela festiwalu Jana A. P. Kaczmarka. Orkiestra przygotowała muzyczne wspomnienie kompozytora, a następnie jego pamięć została uczczona tradycyjną minutą ciszy.

– Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie w ciągu siedemnastu lat istnienia stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie i absolutnie unikalną pozycją w kulturalnym kalendarzu miasta między innymi dlatego, że Jan A. P. Kaczmarek już od drugiej edycji był z nim szczególnie związany, pozostając przyjacielem i dobrym duchem imprezy – powiedział podczas inauguracji festiwalu prezydent Aleksander Miszalski.