górne tło

Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Krakowie

W tym roku przypada 35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r., które przyczyniły się do zmiany systemu politycznego w całej Europie Środkowej i zapoczątkowały w Polsce proces budowania państwa prawa. Obchody krakowskich Dni Wolności i Praw Obywatelskich rozpoczęły się 2 czerwca w Nowej Hucie i na Błoniach.

2 czerwca na krakowskich Błoniach wystartowała Sztafeta Wolności, której trasa przebiegała od Kamienia Papieskiego przy al. 3 Maja do Cichego Kącika, następnie wzdłuż ul. Piastowskiej, Rudawy i al. F. Focha do hotelu Cracovia i do Kamienia Papieskiego. Trasę wyznaczały „etapy wolności” – wypisane na alejkach historyczne wydarzenia, które doprowadziły Polskę do Unii Europejskiej. Więcej w osobnym komunikacie.

Równocześnie w Nowej Hucie za pomnikiem Solidarności przy placu Centralnym odbył się Piknik Wolności – zorganizowany przez organizacje pozarządowe, z atrakcjami dla dorosłych i dzieci, w tym konkursami i występami artystycznymi.

Uroczystości obchodów Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Małopolsce uświetniło otwarcie wystawy plenerowej w Muzeum Nowej Huty oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności przy placu Centralnym.

Natomiast na scenie przed Nowohuckim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia medali „Dziękujemy za wolność”. Medale zostały przyznane osobom, które w okresie PRL działały na rzecz odzyskania wolności, były prześladowane i więzione oraz na różne sposoby wspierały tę walkę. Wydarzenie zwieńczył wieczorny koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”. Więcej w osobnym komunikacie.

Natomiast 4 czerwca, na Rynku Głównym odbył się „Polonez Wolności”. Balet Cracovia Danza poprowadził korowód w rytmie poloneza z Rynku Głównego przez ul. Floriańską do Barbakanu, a następnie Plantami do skweru Andrzeja Wajdy. Tam do urny były zbierane symboliczne karty z nadrukiem „Dziękujemy za Wolność”. Uroczystości zakończył pokaz multimedialny.

 

Podczas obchodów były zbierane podpisy pod inicjatywą ustanowienia 4 czerwca świętem państwowym.

Organizatorami wydarzeń były Stowarzyszenie Sieć Solidarności, Balet Cracovia Danza oraz organizacje pozarządowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

 

Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Krakowie