górne tło

Wolność kochamy i za nią dziękujemy – także my, młodzi

W 35. rocznicę wyborów parlamentarnych, które dały początek demokratycznym przemianom w Polsce i Europie, młodzież może wziąć udział w ciekawej inicjatywie. Zadaniem jest przygotowanie tekstu lub grafiki wyrażających wdzięczność tym, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj swobodnie decydujemy o swojej przyszłości.

W pracach, poza podziękowaniami, uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą także zamieścić życzenia i oczekiwania dotyczące tego, jak wyobrażają sobie przyszłość wolnej Polski. Prace zostaną zaprezentowane 4 czerwca w czasie obchodów „Święta Wolności” pod patronatem prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.

Inicjatywę koordynuje Wydział Edukacji UMK, który przyjmuje propozycje uczniów do 3 czerwca do godz. 14.00 na ul. Stachowicza 18 (wystarczy je złożyć na Dzienniku Podawczym stanowisko nr 8 lub w pokoju 601).

Częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 r. utorowały drogę do odzyskania przez Polskę suwerenności i budowania państwa prawa. Zapoczątkowały też okres najszybszego w ciągu ostatnich wieków wzrostu gospodarczego państwa. Członkostwo w NATO, Unii Europejskiej, możliwość swobodnego podróżowania do wielu krajów, studiowania czy pracy w krajach UE, dostęp do kultury, wiedzy, wydarzeń sportowych – to dziś dla nas oczywiste fakty, ale nie byłoby ich bez zaangażowania i ofiary milionów rodaków walczących o wolność i demokrację.

Ważne jest, żeby także młodzież, która urodziła się i wychowała już w wolnej Polsce, także kultywowała pamięć o wydarzeniach, które dały początek kształtowaniu się demokratycznego, obywatelskiego społeczeństwa.

Przeczytaj więcej o wydarzeniach, które odbędą się w ramach krakowskich obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich 2 i 4 czerwca.