górne tło

Opowieść o kobietach z Krakowa, które zmieniały bieg historii

Noblistki, artystki, przedsiębiorczynie, filantropki, działaczki, naukowczynie i rewolucjonistki, które odnosiły sukcesy, przełamywały bariery, studiowały czy walczyły o swoje prawa - książka Alicji Zioło „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” to historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z różnych epok, klas i zawodów. Łączy je Kraków, a także znaczenie dla historii. Dziś, 24 czerwca w pałacu Potockich odbędzie się poświęcone „Krakowiankom” spotkanie z Alicją Zioło.

W „Krakowiankach” znajdziemy między innymi opowieść o prawdziwym imieniu Wisławy Szymborskiej, wytłumaczenie, co Zofia Stryjeńska robiła w szpitalu psychiatrycznym czy dlaczego Janina Iphorska uznawana jest za szarą eminencję „Przekroju”. Jak podkreśla wydawca, książka Alicji Zioło „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” zawiera historie, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.

Czy Kraków jest kobietą?

Autorka książki − Alicja Zioło, krakowska przewodniczka i badaczka herstorii, przygotowała wnikliwe obrazy życia bohaterek. Przeplatają się one z realistycznymi opisami Krakowa dawnych lat kontrastowanymi ze współczesnością.

– Historie, za którymi podążam, miejsca, które odwiedzam, ludzie, z którymi się spotykam w czasie tego pisania to jedna z piękniejszych przygód, jakie mi się do tej pory przytrafiły – tak w trakcie pracy nad książką Alicja Zioło pisała na profilu „Chodźże na wycieczkę”, gdzie relacjonuje pracę przewodniczki i zaprasza do wspólnego odkrywania miasta i podążania śladem ważnych dla historii krakowianek i krakowian.

Teraz te spacery można odbywać także na kartach jej książki. To sposób zarówno na poznawanie historii miasta, jak też ciekawych losów kobiet związanych z Krakowem.

– Nie tylko smok wawelski, Lajkonik i Jan Matejko. Kraków jest też kobietą. Odważną, świadomą i taką, która robi to, co sama uważa za stosowne. Amalia Krieger, Miedzianna, Nawojka, impreza Babski Comber, Helena Rubinstein i wiele innych – to nie tylko słowa. Za nimi kryją się zapomniane albo mało znane opowieści o kobietach, które budowały Kraków, jego historię i niezapomnianą atmosferę – do lektury książki zachęca Karolina Korwin-Piotrowska.

To książka, która przywraca pamięć o kobietach, które współtworzyły Kraków i jego kulturę, wpływając na losy całego kraju. To jednocześnie ciekawa opowieść prowadzącą czytelnika przez podwórka i zakamarki miasta sprzed wielu lat.

– Losy kobiet zbyt często były przemilczane lub kwitowane stwierdzeniem, że „wybitnych pań było niewiele”. Książka Alicji Zioło dobitnie pokazuje, że interesujących i zdolnych kobiecych postaci było mnóstwo. Przez pryzmat Krakowa autorka kreśli obraz przeszłości regionu, gdzie herstoria była ważnym wątkiem. Niesamowite losy bohaterek książki opowiadają również o przeszłości naszego społeczeństwa i polityce, która wpływała na każdy aspekt życia – podkreśla Sylwia Chutnik.

Spotkanie w pałacu Potockich

24 czerwca o godz. 18.00 w pałacu Potockich odbędzie się spotkanie z Alicją Zioło poświęcone „Krakowiankom”. Poprowadzi je Marta Grabowska. Wstęp wolny, wejściówki można pobrać tutaj.

Książka „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” otrzymała nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, została wydana w partnerstwie z miastem.

 

 


Alicja Zioło – licencjonowana przewodniczka po Krakowie, inicjatorka projektu „Chodźże na wycieczkę!”, niezależna aktywistka dbająca o zabytki i dziedzictwo niematerialne Krakowa, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka Nagrody Krakowa Miasto Literatury UNESCO. W pracy przewodnickiej skupia się na herstorii Krakowa i dziejach lokalnej społeczności żydowskiej.