górne tło

Puchar Świata Seniorów w Slalomie Kajakowym w Krakowie

Od 13 do 16 czerwca na sztucznym torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA odbywają się zawody Pucharu Świata Seniorów w Slalomie Kajakowym. Kraków po raz czwarty w historii gości zawody tej rangi.

We wtorek, 11 czerwca, przy ul. Kolnej 2 odbyła się konferencja prasowa przed trzecią odsłoną zmagań w ramach 2024 ICF CANOE SLALOM WORLD CUP.

W konferencji udział wzięli: Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk – p.o. dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Sylwia Czeremuga – dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Zbigniew Miązek – prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego, Jakub Chojnowski – trener główny kadry narodowej seniorów oraz uczestnicy zawodów, reprezentanci Polski: Klaudia Zwolińska, Mateusz Polaczyk i Grzegorz Hedwig.

Jak podkreśliła dyrektor Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Kraków jest stolicą kajakarstwa slalomowego w Polsce. Dzięki posiadanej infrastrukturze i doświadczeniu w organizacji imprez sportowych, nasze miasto już po raz czwarty będzie gościć zawody Pucharu Świata Seniorów w Kajakarstwie Slalomowym. To wyróżnienie dla miasta i gwarancja wielkich emocji dla tych krakowian, którzy w dniach 13-16 czerwca 2024 roku odwiedzą tor kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA.

 

Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie – jedyny sztuczny obiekt tego typu w kraju –  jest główną bazą szkoleniową dla polskiego kajakarstwa slalomowego. Spełnia wymogi centrum szkolenia olimpijskiego i pełni funkcję Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Kajakowego. Ma również rangę Kontynentalnego Centrum Szkolenia w Kajakarstwie Slalomowym pod patronatem ICF. Na torze często trenują goście z zagranicy. Na torze KOLNA odbyło się dotychczas wiele imprez rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej w slalomie kajakowym – począwszy od akademickich mistrzostw świata, przez najważniejsze imprezy juniorskie, mistrzostwa Europy seniorów po Puchar Świata (wcześniej w 2015, 2018 i 2022 roku). W 2021 roku zorganizowano też tutaj pierwsze w historii mistrzostwa świata w kategorii masters, a w ubiegłym roku tor KOLNA był areną zmagań w ramach III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

W trzeciej tegorocznej odsłonie zawodów Pucharu Świata (po Augsburgu i Pradze) bierze udział blisko 250 zawodników z 37 krajów. Rywalizują w konkurencjach: K1M (kajaki jedynki mężczyzn), K1W (kajaki jedynki kobiet), C1M (kanadyjki jedynki mężczyzn), C1W (kanadyjki jedynki kobiet), CSLX MEN (kayak cross mężczyzn), CSLX WOMEN (kayak cross kobiet). Konkurencja kayak cross zadebiutuje jako dyscyplina olimpijska w lipcu tego roku w Paryżu. W tym przypadku kajakarze mierzą się ze sobą bezpośrednio – startują w czwórkę (dozwolony jest kontakt), w plastikowych łódkach, ze specjalnej pochylni, po drodze muszą omijać boje i obowiązkowo wykonać tzw. eskimoskę (przewrót kajakiem o 360 stopni pod wodą).

Podczas zawodów Pucharu Świata w Krakowie Polskę reprezentuje 11 zawodników:

Zachęcamy do gorącego dopingu przy ul. Kolnej 2 – wstęp na wydarzenie jest wolny.

Na stronie internetowej zawodów anoeicf.com będzie można śledzić wyniki rywalizacji „na żywo”.

Wszystkie zmagania będzie można oglądać na kanale Międzynarodowej Federacji Kajakowej a YouTube.

Puchar Świata w Slalomie Kajakowym Kraków 2024 honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski. Partnerem głównym wydarzenia jest Gmina Miejska Kraków, a partnerem Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Cała trójka reprezentantów Polski obecnych na konferencji prasowej przed Pucharem Świata w Slalomie Kajakowym Kraków 2024 wywalczyła kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Klaudia Zwolińska wystartuje tam w K1, C1 i kayak crossie (będą to dla niej drugie igrzyska, w Tokio jako debiutantka zajęła znakomite 5. miejsce w konkurencji K1), Mateusz Polaczyk w K1 i kayak crossie (dla niego to również drugie igrzyska – startował w Londynie w 2012 roku, gdzie w konkurencji K1 uplasował się tuż za podium), a Grzegorz Hedwig w C1 i kayak crossie (dla niego to trzecie igrzyska z rzędu – startował w Rio de Janeiro i Tokio).