Do końca czerwca trwały prace w zakresie wdrażania nowej organizacji ruchu na moście Grunwaldzkim. Ekipy zajmowały się tam zarówno oznakowaniem poziomym, jak i pionowym. Oficjalnie od 1 lipca możliwy jest przejazd na nowych zasadach.
Ekspertyza przeprowadzona przez Politechnikę Krakowską wykazała, że most Grunwaldzki bezpiecznie posłuży mieszkańcom maksymalnie do 2038 roku. Docelowo zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie zupełnie nowa przeprawa łącząca Stare Miasto i Dębniki.
Aby jednak tak się stało i przeprawa posłużyła jeszcze kilkanaście lat, niezbędne jest wykonanie prac remontowych oraz wdrożenie nowej, stałej organizacji ruchu, która ją odciąży.
Nowa, stała organizacja ruchu polega na ograniczeniu tonażu do 7,5 tony oraz wyłączeniu z ruchu samochodowego skrajnego pasa jezdni, od strony Wawelu i przeznaczenia go pod ścieżkę rowerową. Jest więc taka sama, jak ta która funkcjonowała na moście kilka lat temu. Będzie ona obowiązywała do czasu wybudowania nowej przeprawy.
Jednocześnie trwają przygotowania do remontu mostu. Pod koniec maja Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał firmę, która opracuje projekt prac remontowych oraz pozyska niezbędne decyzje do jego wykonania. Zgodnie z umową, ma na to czas do marca przyszłego roku.
Dopiero po opracowaniu dokumentacji, ZDMK zaplanuje ogłoszenie przetarg na przeprowadzenie prac remontowych. Będzie to na przełomie II i III kwartału 2025 r. Obejmą one na pewno wymianę nawierzchni jezdni i torowiska oraz naprawę płyty żelbetowej. Przy okazji, przebudowany zostanie również ciepłociąg. Dokładny zakres koniecznych do wykonania prac, poznamy po przygotowaniu projektu.