górne tło

Wakacyjny festiwal filmowy „Letnie tanie kinobranie”

Tegoroczna edycja wakacyjnego festiwalu „Letnie tanie kinobranie” pod hasłem „A planety szaleją…” trwa do 29 sierpnia w Kinie Pod Baranami. Każdy z dziewięciu tygodni festiwalu to jedna planeta Układu Słonecznego i jej symbolika. Trzeci tydzień to Jowisz, który reprezentuje władzę, prawo, rozwój i spełnienie. W filmach tego tygodnia występują m.in. Sandra Hüller, Leonardo DiCaprio, Anya Taylor-Joy, Austin Butler, Adam Driver i Jakub Gierszał.

– W tegorocznym Kinobraniu odbija się cały Układ Słoneczny. Każdemu z dziewięciu tygodni przypisujemy jedną z planet, krążących wokół Słońca, ma też swój tydzień samo Słońce – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami. Tematykę poszczególnych tygodni wyznaczają cechy przypisywane starożytnym bogom, których imiona noszą planety. Słowo planeta oznacza „wędrowiec”, zatem i my powędrujemy po orbitach jakie wyznaczają filmy, które wszyscy lubimy.

Trzeci tydzień Kinobrania to Jowisz – planeta ekspansji, mądrości i obfitości, która reprezentuje władzę, prawo, a także rozwój i spełnienie.

Bohaterowie filmów zebranych w programie trzeciego tygodnia w różny sposób stykają się z prawem i porządkiem. Toczą sądowe batalie, w których stawką jest wolność – tak jak bohaterki głośnych filmów „Anatomia upadku” Justine Triet i „Saint Omer” Alice Diop. Próbują okiełznać naturę i podporządkować ją władzy człowieka – tak jak grany przez Madsa Mikkelsena weteran z filmu „Bękart” Nikolaja Arcela. Wymierzają sprawiedliwość na przekór zakłamaniu i mimo doznanych krzywd – jak bohaterowie filmów „Czas krwawego księżyca” Martina Scorsese i „Dogman” Luca Bessona.

Jowisz postrzegany jest jako symbol mądrości i rozwoju. To właśnie te wartości przyświecają młodym idealistom: prokuratorowi z filmu „Gorące dni” Emina Alpera, który zostaje wciągnięty w złożone intrygi na tureckiej prowincji oraz nauczycielce, która w nominowanym do Oscara „Pokoju nauczycielskim” Ilkera Çataka ponosi daleko idące konsekwencje swojej walki o prawdę. Drugi z filmów polecają współpracujący z Kinem Pod Baranami licealiści, którzy ujęli go w sekcji Rekomendacje Młodych Ambasadorów.

Jowisz, rzymski odpowiednik Zeusa, był królem bogów dysponującym wielką mocą. Ogromne wpływy, wielkie pieniądze i rzesze wielbicieli to domena gwiazd, o których opowiadają takie filmy jak „Elvis” czy „Ferrari”. Pierwszy to wystawny portret ikony muzyki Elvisa Presleya, zrealizowany przez mistrza filmowej ekstrawagancji Baza Luhrmanna. Bohaterem drugiego jest Enzo Ferrari – twórca legendarnej marki motoryzacyjnej, który przeżywa najtrudniejszy moment swojego życia. Do grona sławnych i bogatych aspirują bohaterowie przebojowego dokumentu „Pianoforte” Jakuba Piątka, którzy rywalizują o zwycięstwo w prestiżowym Konkursie Chopinowskim.

W jaki sposób państwo i obowiązująca ideologia wpływają na życie jednostek? Nad tym pytaniem zastanawia się tunezyjska reżyserka Kaouther Ben Hania w nagrodzonym w Cannes dokumencie „Cztery córki”. Z wichrami wielkiej historii zmagają się bohaterowie głośnej polskiej produkcji Biała odwaga” Marcina Koszałki traktującej o mrocznych epizodach z dziejów Podhala. Burzliwe losy agentów specjalnych PRL, którzy kradli cudzą tożsamość, stały się inspiracją do stworzenia filmu Doppelgänger. Sobowtór” Jan Holoubek. W obsadzie m.in. Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt i Andrzej Seweryn.

Historie o miejscach całkowicie pozbawionych porządkującego wpływu Jowisza, pogrążonych w szaleństwie i anarchii, przedstawiają głośne filmy Lighthouse” i „Furiosa: Saga Mad Max”. W pierwszym z nich, specjalizujący się w horrorach reżyser Robert Eggers zabiera widzów w przerażającą, pełną tajemnic podróż do Nowej Anglii XIX wieku. Druga to kolejne zaproszenie do wyjątkowego świata wyobraźni George’a Millera, w którym rządzi przemoc i siła.

Dodatkowe filmy dostępne są online na www.e-kinopodbaranami.pl. Od 12 do 18 lipca, w specjalnej cenie 11 zł, można zobaczyć siedem tytułów. Aż trzy z nich to opowieści o Iranie i jego surowym systemie prawnym. „Ballada o białej krowie” (reż. Behtash Sanaeeha, Maryam Moghaddam) to wstrząsający dramat o poszukiwaniu sprawiedliwości tam, gdzie o nią wyjątkowo trudno. W nagrodzonym Oscarem „Kliencie” Asghar Farhadi prezentuje serię nieoczekiwanych wydarzeń, które w dramatyczny sposób zmieniają życie dwojga kochających się ludzi. Zło nie istnieje” Mohammad Rasoulofa to złożony z cichych dramatów stanowczy sprzeciw wobec kary śmierci. W zestawie znalazły się także historie ludzi, którzy na własne oczy obserwują krzywdzący i niesprawiedliwy system. To dzieci znajdujące się w opiece zastępczej (Błąd systemu” Nory Fingscheidt), migranci marzący o lepszym życiu (Berlin Alexanderplatz” Burhana Qurbaniego) oraz pracownicy doświadczający nadużyć i mobbingu (Asystentka” Kitty Green). Reprezentantką kojarzącego się z Jowiszem państwa i władzy jest Margaret Thatcher – tytułowa bohaterka filmu biograficznego „Żelazna dama” Phyllidy Lloyd, w którą wcieliła się Meryl Streep.

Letnie Tanie Kinobranie to także seanse filmowe pod gwiazdami – w klimatycznym ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). We wtorek, 16 lipca na plenerowym pokazie zostanie pokazany misternie skonstruowany koreański kryminał „Podejrzana” w reżyserii Park Chan-wooka. Dwa dni później, w czwartek, 18 lipca będzie można zobaczyć „W gorsecie” Marie Kreutzer – opowieść o cesarzowej Sisi, która będąc u progu czterdziestych urodzin, zmaga się z nieubłaganym upływem czasu. Pokazy rozpoczynają się o godz. 21.30.

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.