górne tło

Wakacje w Muzeum Inżynierii i Techniki

Łączymy świetną zabawę z nauką! Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 13 lat wraz z opiekunami na wakacyjne zajęcia. Każdy dzień tygodnia od 1 do 12 lipca poświęcony będzie innej tematyce.

W poniedziałki na uczestników czeka zabawa przy edukacyjnych obiektach w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema. Natomiast zajęcia od wtorku do piątku odbywają się w Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15. Tu dzieci zgłębiać będą na warsztatach różne dziedziny inżynierii, zwiedzać wystawę „Miasto. Technoczułość”, a także bawić się w Strefie Klocków.

W wakacje zapraszamy również indywidualnie na Rodzinne oprowadzania po wystawie „Miasto. Technoczułość”, ścieżka opracowana jest specjalnie dla młodszych odbiorców (20.07 i 10.08). Cały czas zapraszamy także i na wystawę i do Strefy Klocków.

Wakacje w MIT

Program zajęć wakacyjnych w MIT:

Zajęcia w Zajezdni, siedzibie Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. Św. Wawrzyńca 15):

9 lipca, wtorek

Warsztaty czerpania papieru, zwiedzanie wystawy śladami drukarstwa i budowanie wynalazków w Strefie Klocków.

Kto wynalazł papier, a kto druk? Na zajęciach poznamy i wykorzystamy w praktyce dawną metodę wytwarzania papieru. Opowiemy wam także o maszynach drukarskich, znajdujących się na wystawie, a na koniec spróbujemy swoich sił jako wynalazcy w Strefie Klocków.

10 lipca, środa

Warsztaty sitodruku, tematyczne zwiedzanie wystawy (motoryzacja), w Strefie Klocków budowanie pojazdów.

Zapnijcie pasy! Zabierzemy was w podróż pokazując zabytki polskiej motoryzacji. Ponadto wykonamy nadruki z eleganckim Fiatem 508! A na Strefie Klocków zamienimy się w konstruktorów pojazdów.

11 lipca, czwartek

Warsztaty szyfrowania, tematyczne zwiedzanie wystawy (sposoby komunikowania się) i budowanie w Strefie Klocków stacji kosmicznej.

Kropka, kreska, kropka...Na zajęciach zamienimy się w młodych telegrafistów. Dowiecie się, jak działał telegraf, nauczycie podstaw alfabetu Morse’a i sami wykonacie klucz telegraficzny. W Strefie Klocków zbudujemy stację kosmiczną.

12 lipca, piątek

Warsztaty robienia baniek mydlanych, tematyczne zwiedzanie wystawy (zdrowie) i warsztaty budowania eko-miasta w Strefie Klocków.

Jak doprowadzano wodę do miast w starożytności? Czy Rzymianie mieli łazienki? Czym jest rurmus? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi na wystawie. Podczas warsztatów będziemy robić duże bańki mydlane, a także własne glicerynowe mydła o różnych zapachach i kolorach. W Strefie Klocków spróbujemy zbudować eko miasto.

 

Uwaga: wymagane jest wcześniejsze wykupienie biletu online dla dziecka i opiekuna. Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona od 18 czerwca 2024. Potwierdzenie zakupu biletów wraz z informacją o wieku dzieci należy przesłać na mail: rezerwacja@mit.krakow.pl

Zbiórka uczestników o godz. 11.45.

Muzeum nie gwarantuje, że w dzień zajęć bilety będą dostępne w kasie biletowej.

Cena biletu za jedne zajęcia: dziecko 50 zł, opiekun 10 zł

 

W wakacje zapraszamy także:

 

                              

17 lipca, godz. 16.00 „Co to jest chlorofil, gdzie go znaleźć i jak wyizolować?" 

 

Zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się co to jest chlorofil i  dlaczego jest tak ważną substancją roślinną. Ten barwnik, który występuje w komórkach roślin (w tzw. chloroplastach) bierze udział w ważnym procesie zwanym fotosyntezą wykorzystując m.in obecny w powietrzu dwutlenek węgla. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zastosować czujnik CO2, aby zmierzyć i porównać poziom dwutlenku węgla w otoczeniu rośliny w warunkach ciemności oraz w świetle słonecznym.

Piknik w Ogrodzie Lema

 

20 lipca, sobota, Piknik naukowy w Ogrodzie Doświadczeń

 

10.00–18.00 animacje dla dzieci

    Udział w zajęciach w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.

 

26 i 30 lipca, godz. 16.00 „Czym są substancje zapachowe w roślinach? Jak je wyizolować z kwiatów, liści i łodyg?" 

 

Zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy odkryją tajemnice aromatów roślinnych. Na początku odpowiemy na pytanie czym są substancje zapachowe, które odpowiadają za charakterystyczne aromaty kwiatów. Uczestnicy poznają różne metody wyizolowania substancji zapachowych, w tym destylację z parą wodną, macerację i metodę enhleurage.

Przez praktyczne doświadczenia uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wyizolować substancje zapachowe z wybranych kwiatów, obserwując i analizując proces ekstrakcji. Podczas zajęć omówione zostaną także potencjalne zastosowania substancji zapachowych, zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym.


Udział w zajęciach oraz w Pikniku w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc na zajęcia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-17.00; 12 428 66 00 wew. 11; mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

W Ogrodzie Doświadczeń czeka na Was:

Godziny otwarcia Ogrodu:

poniedziałek–piątek 9.00–19.00

sobota–niedziela 10.00–19.00