górne tło

Jak przetrwać upały w mieście – podstawowe informacje

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Wodociągi Miasta Krakowa przypominają o sposobach na ochłodę.

Kurtyny wodne działają w godz. od 10.00 do 19.00 w tych miejscach:

Przy Barbakanie uruchomiony został punkt poboru wody dla dorożkarskich koni. Z kolei postój stały dorożek na Rynku Głównym został zamknięty.

Należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, np. kranowianki.

Spacerując po Krakowie dobrą wodę zaczerpnąć można z ponad 40 pitników. Dostać ją można także w kawiarniach, restauracjach i innych punktach, które przystąpiły do akcji „W Krakowie pijemy kranowiankę”.


Aby bezpiecznie przetrwać upały:

Dzieci:

Osoby starsze:

zwykle przyjmują większe ilości leków; podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, stężenie leków w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu, w związku z tym powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowanie podczas upałów.

Podczas upałów pamiętajmy także o zwierzętach!

Okres upałów jest dla zwierząt szczególnie niebezpieczny. W tym czasie potrzebują one pomocy i opieki człowieka najbardziej. Zwracamy się zatem z apelem, aby zadbać o zwierzęta tak, aby mogły bezpiecznie przetrwać wysokie temperatury:

Niedopuszczalne jest stosowanie podczas spaceru z psem kagańców weterynaryjnych, które uniemożliwiają otwarcie pyska i schłodzenie się zwierzęcia. Zakładanie kagańca weterynaryjnego szczególnie podczas upałów może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Kaganiec weterynaryjny, jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest zazwyczaj w zakładach weterynaryjnych, chroni przed ugryzieniem przy wykonywaniu zabiegów weterynaryjnych, takich jak np. badanie czy szczepienie i jest zakładany tylko na krótką chwilę.