górne tło

Rejs śladem dawnych flisaków

Dzisiaj, 17 lipca z Opatowca nad morze Bałtyckie śladem dawnych flisaków wyruszy rejs repliką drewnianej szkuty „Oskar Kolberg”. Podczas przystanków w wybranych lokalizacjach odbywać się będą pokazy filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli”. Pierwsza projekcja odbyła się w niedzielę, 14 lipca o godz. 19.30 w Krakowie, w przystani Muzeum Krakowa.

Celem tej ponad 900-kilometrowej podróży jest świętowanie 400-letniej historii flisactwa wiślanego. Zatrzymując się w takich miejscowościach jak: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Gdańsk, będzie okazja odkrywać i promować unikalne walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze Wisły oraz jej doliny.

W czasach prosperity Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Wisła i flisactwo odegrały kluczową rolę w rozwoju handlu zbożem i drewnem. Poprzez tę podróż organizatorzy chcą przywrócić pamięć o tych ważnych dla naszej historii czasach. Flisacy, którzy przez wiele tygodni żyli i pracowali na tratwach, transportując towary do Gdańska, byli niezwykle ważnymi postaciami w gospodarce i społeczeństwie tamtych epok. Niestety, rozwój kolei żelaznej oraz restrykcje zaborców doprowadziły do zaniku flisactwa, a ostatni zarobkowy spław rzeczny miał miejsce w 1968 roku.

Podczas wydarzenia odbędą się m.in. projekcje nagradzanego na międzynarodowych i polskich festiwalach filmu „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart, połączone ze spotkaniami z twórcami – Wiktorem Strumiłło (zdjęcia z drona) i Piotrem Nieznańskim (konsultant i współautor scenariusza). Ponadto, odbędą się panele dyskusyjne i debaty na temat dziedzictwa kulturowego oraz unikalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych Wisły i jej doliny.

Odbędą się również badania czystości wody w Wiśle i jej dopływach – dzięki nowemu urządzeniu w spławiku odczyt zasolenia wody widoczny będzie w aplikacji i zapisany w bazie danych, do której dostęp ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Harmonogram wydarzeń:

Więcej informacji na stronie fundacji Code for Green.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa. Patronat medialny: www.krakow.pl.