górne tło

Bezpłatne spacery przyrodnicze dla mieszkańców Krakowa

Fundacja Dzika Klinika zaprasza mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w nieodpłatnych spacerach przyrodniczych po mieście. Zajęcia odbywają się w ramach projektu edukacji ekologicznej pt. „Ochrona różnorodności biologicznej ekosystemów zurbanizowanych – platforma edukacyjna – IV edycja wirtualna”.

Tematem spacerów są dzikie zwierzęta w tym ptaki, które możemy spotkać na terenach zurbanizowanych oraz idea ochrony przyrody na terenach miejskich, na przykładzie Obszarów Natura 2000 i użytków ekologicznych w Krakowie.

Prowadząca opowie o ptakach i innych dzikich zwierzętach zamieszkujących miasto, jak rozpoznawać gatunki oraz jak rozróżnić pisklęta od podlotów. Na spacerze dowiemy się, kiedy dzikie zwierzęta potrzebują ludzkiej pomocy, a kiedy nie, co zagraża dzikim zwierzętom w miastach, dlaczego są one pożyteczne, czy należy je dokarmiać oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem. Dowiemy się też o formach ochrony przyrody oraz unijnym programie Natura 2000 na przykładzie miasta Krakowa.

Długość trwania każdego spaceru przyrodniczego jest różna (ok. 3-4 h), w zależności od obszaru, na którym odbywają się zajęcia i od pogody. Warto zabrać ze sobą lornetkę – jeśli posiadamy, jeśli nie – prowadząca udostępni uczestnikom kilka lornetek na czas spaceru. Pamiętać należy o odpowiednim obuwiu, kapeluszu przeciwsłonecznym, wodzie do picia, ochronie przed owadami itp. Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatną broszurę edukacyjną o dzikich zwierzętach w miastach. Spacery odbywają się w dni wolne od pracy (sobota lub niedziela) i ogłaszane są na kilka dni przed spotkaniem na Facebooku Dzikiej Kliniki.

Spacery edukacyjne realizowane są w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej ekosystemów zurbanizowanych – platforma edukacyjna – IV edycja wirtualna” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.