górne tło

Odyseja Nowohucka – nowy letni festiwal

19 lipca zainaugurowany został nowy letni festiwal organizowany przez Teatr Łaźnia Nowa i Dom Utopii Międzynarodowe Centrum Empatii.

W tym roku Teatr Łaźnia Nowa obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wspólnie z Domem Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii przygotował Festiwal Odyseja Nowohucka. Pierwsza odsłona projektu rozpoczęła się 19 lipca, i potrwa do końca sierpnia. W programie blisko 40 wydarzeń, wśród nich m.in. multimedialne spektakle i imprezy rave w dawnej restauracji Jubilatka, Koncerty Głębokiego Słuchania, letnie kino na dachu Domu Utopii, „Spotkania z widokiem na Nurt” i „Biblioteka oddechów”.

26 lipca o godz. 21.00 w dawnej restauracji Jubilatka na os. Teatralnym 11 w Nowej Hucie odbyła się druga odsłona projektu Milosha Luczynskiego „Pamięć miasta”, który wspólnie z pisarzem Sławomirem Shutym zarejestrował opowieści mieszkańców Nowej Huty. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć na murach dawnego kina Świt w formie wielkoformatowych, multimedialnych projekcji. Towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu Marka Chołoniewskiego, kompozytora i wykonawcy muzyki współczesnej oraz eksperymentalnej.

W sobotę, 27 lipca, o godz. 9.00 odbył się kolejny z cyklu Koncertów Głębokiego Słuchania. Tym razem uczestnicy spotkają się na placu Przy Poczcie, żeby za pomocą słuchawek bezprzewodowych i specjalnych mikrofonów, posłuchać koncertu, który poprowadzi Rafał Mazur, muzyk, filozof i kurator cyklu. Tego samego dnia o godz. 11.00 odbędą się pierwsze warsztaty z cyklu „Uprawiamy współistnienie”. Poprowadzi je Marek Styczyński, ekspert w dziedzinie ekologii terenów górskich, zajmujący się gatunkową ochroną roślin i zwierząt, rezerwatami przyrody i europejską siecią obszarów Natura 2000. O godz. 20.30 na dachu Domu Utopii odbędzie się projekcja filmu „Opadające liście” w reżyserii Aki Kaurismäki.

– Zapraszamy do podróży po miejscach i nie-miejscach Nowej Huty. Wspólnie zanurzymy się w jej historii, a przede wszystkim energii, jaką daje dzisiaj. Będziemy eksplorować i inspirować, odkrywać i doświadczać, „uprawiać współistnienie” i przywracać pamięć. Naszymi przewodnikami będą artystki i artyści, aktywistki i aktywiści, realizujący autorskie projekty w przestrzeni miasta – mówi Małgorzata Szydłowska, kuratorka Odysei Nowohuckiej, dodając, że Odyseja Nowohucka jest projektem długofalowym i koniec lata nie będzie oznaczał jej zakończenia.

Wejściówki i szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń, które odbędą się w ramach Odysei Nowohuckiej dostępne na stronie laznianowa.pl i domutopii.pl.