górne tło

90. urodziny ks. Adama Bonieckiego

Wszyscy przyjaciele ks. Adama Bonieckiego i „Tygodnika Powszechnego” są zaproszeni 27 lipca na Mszę do kościoła ks. Salezjanów na 16:30, która rozpocznie oficjalną część obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin ks. Bonieckiego. Homilię wygłosi ks. Jacek Prusak SJ, o oprawę muzyczną mszy świętej zadba wybitny polski organista  profesor Krzysztof Latała. Po Mszy świętej zaproszeni spotkają się w Muzeum Manggha, które gości tegoroczne obchody urodzinowe.

 

Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. W latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, z którym związany jest od 1964 r. W czasach PRL był wychowawcą niepokornej młodzieży, m.in. w krakowskim duszpasterstwie św. Anny, i współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników. W latach 70. podróżował po Europie, gdzie opisywał posoborową przemianę w Kościele (jako pierwszy dziennikarz zza żelaznej kurtyny odwiedził Taizé). Po wyborze papieża Polaka przygotował monumentalne „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, później zaś przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję „L’Osservatore Romano”. Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski.

Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, w latach 1993-1999 był przełożonym generalnym tego zakonu. Kiedy po powrocie do Polski – i do redakcji „TP” – stał się jednym z najważniejszych komentatorów rzeczywistości III RP (zwłaszcza tam, gdzie dochodziło do napięć związanych z obecnością Kościoła w życiu publicznym), nowe władze Zgromadzenia nałożyły nań zakaz wystąpień medialnych poza „Tygodnikiem”. Autor wielu książek, począwszy od „Rozmów niedokończonych” z 1974 r. po „Testament” z 2024 r., laureat wielu nagród, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej.