Niedługo zacznie działać zakład recyklingu tworzyw sztucznych
W Krakowie powstaje Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Pierwszy etap inwestycji, czyli zakład recyklingu tworzyw sztucznych, posiada już wszystkie wymagane pozwolenia, by prowadzić działalność. Aktualnie trwają testy i kalibracja urządzeń technologicznych, które będą mogły niebawem rozpocząć pracę.
Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych jest przedsięwzięciem kilkuzadaniowym, realizowanym etapowo, w ramach którego planowane jest wybudowanie:
- zakładu recyklingu tworzyw sztucznych
- zakładu odzysku odpadów komunalnych
- zakładu odzysku odpadów wielkogabarytowych
- punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych przeznaczonego do zbierania odpadów komunalnych dowożonych przez właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w Krakowie
- hali magazynowej odpadów komunalnych przeznaczonej dla odpadów podawanych przetwarzaniu, odpadów wytwarzanych i produktów uzyskiwanych w procesie recyklingu
- założenie instalacji fotowoltaicznej na dachach budynków, która wpisuje się w szeroko zakrojony program produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji.
Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych zlokalizowane jest na działce o powierzchni prawie 7 ha wewnątrz kombinatu huty ArcelorMittal Poland SA w Krakowie.
I etap inwestycji to wybudowanie:
- zakładu recyklingu tworzyw sztucznych obejmującego instalację przygotowania do recyklingu folii z tworzyw sztucznych (odzyskiwanych w procesach sortowania odpadów komunalnych) poprzez wysortowanie foli PE oraz instalację wytwarzania granulatu polietylenu poprzez rozdrabnianie folii, mycie i granulacje
- hali magazynowej odpadów komunalnych, budynków zaplecza socjalnego, administracyjno-biurowego i portierni
- niezbędnej infrastruktury towarzyszącej w zakresie drogi dojazdowej od ulicy Igołomskiej wraz z drogami wewnętrznymi na terenie Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych, placów manewrowych i parkingów
- zewnętrznych instalacji sanitarnych: wody bytowej, wody do celów przeciwpożarowych, kanalizacji sanitarnej i opadowej, energii elektrycznej, ciepłowniczej.
Całkowity koszt inwestycji wynosi 245 mln złotych. Na realizację I etapu MPO Kraków pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości:
- 149 550 000 złotych w formie pożyczki
- 30 000 000 złotych w formie dotacji.