górne tło

Wszyscy możemy przyczynić się do zmniejszenia kryzysu wodnego

Zapotrzebowanie na wodę wciąż rośnie. Przyczynia się do tego wzrost liczby ludności na świecie oraz rozwój technologii, przemysłu, gospodarki komunalnej i rolnictwa. Równocześnie zasoby naturalne wody na Ziemi, możliwe do zagospodarowania maleją. Musimy zatem retencjonować i oszczędzać wodę, a także dbać o jej czystość – apeluje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, realizujące krajową politykę w tym obszarze.

Czy wiesz, że:

Nie wszyscy wiedzą, że woda zajmuje 71% powierzchni naszej planety a do światowych zasobów wodnych należą przede wszystkim otwarte zbiorniki wodne, z czego 97,5% stanowią oceany i morza. Niestety, ze względu na ich zasolenie woda z nich nie nadaje się do spożycia. Pozostałe 2,5% to woda słodka, która w dużej mierze uwięziona jest w lodowcach i śniegach a tylko 0,1% z niej to wody zgromadzone w rzekach oraz jeziorach. Słodkie wody podziemne, będące głównym źródłem wody pitnej na lądzie stanowią jedynie 0,6%!

Łącznie zasoby wodne Ziemi mogłyby wystarczyć do zaspokojenia potrzeb całej populacji, lecz ich nierównomierne rozmieszczenie i nieracjonalne gospodarowanie powodują, że w wielu krajach świata zaopatrzenie w ten surowiec stanowi ogromny problem. Polska stanowi jeden z najuboższych w wodę krajów w Europie. Odnawialnych zasobów wody na mieszkańca przypada w naszym kraju ok. 1600 m³/os/rok (przy średniej europejskiej na poziomie 4500 m³/os/rok). Tak niska wartość umieszcza Polskę w grupie państw z deficytem wody (wg FAO graniczna wartość wynosi 1700 m³/os/rok). Dlatego naszym obowiązkiem jest zatrzymanie opadów oraz działanie na rzecz opóźnienia odpływu wód z miejsca opadu np. poprzez rozwijanie retencji naturalnej, małej retencji czy tzw. retencji krajobrazowej a przed wszystkim oszczędzanie wody w codziennym jej używaniu.

Jak możemy to zrobić? Jest wiele sposobów, aby zużycie wody ograniczyć: możemy brać prysznic zamiast kąpać się w wannie, zainstalować wodooszczędny prysznic, toaletę, czy też inne urządzenia domowe. Powinniśmy także szybko naprawić cieknący kran czy nieszczelną toaletę, zakręcać wodę w trakcie mycia zębów czy golenia oraz gromadzić deszczówkę do podlewania ogrodu czy mycia samochodu.

Więcej na ten temat, w tym m.in. o tym co to jest ślad wodny, do czego służy kalkulator śladu wodnego oraz ile wody potrzeba do wyprodukowania żywności, dowiecie się z broszury informacyjnej „Wszyscy możemy się przyczynić się do zmniejszenia kryzysu wodnego”, opracowanej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Zobacz broszurę [pdf]

Źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie