Dziś, 25 sierpnia, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywa się Święto Lotnictwa Polskiego, organizowane z okazji 90. rocznicy dwóch zwycięstw Polaków w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych i balonowych. Na zwiedzających czekają symulatory lotów, wystawa sprzętu wojskowego, eksperymenty naukowe, prezentacja łazika marsjańskiego i rakiety z napędem odrzutowym, lotnicza gra terenowa oraz atrakcje w powietrzu.
Choć tegoroczna edycja święta trwa tylko jeden dzień, program jest naprawdę ciekawy. Coś dla siebie znajdą w nim zarówno miłośnicy techniki wojskowej, malarstwa, motoryzacji (zabytkowej i sportowej), modelarstwa, szybownictwa, a nawet fascynaci technologii kosmicznych.
Z okazji rocznicy dwóch polskich lotniczych zwycięstw z 1934 r., podczas obchodów Święta Lotnictwa Polskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywają się wystawy i prelekcje. Przewidziano także panel dyskusyjny oraz wernisaż wystawy malarskiej.
Ponadto muzeum otworzyło dla zwiedzających część na co dzień niedostępną – na pierwszym piętrze gmachu głównego można zobaczyć m.in.: oryginalny Puchar Challenge oraz Puchar Gordona Bennetta wypożyczone od Aeroklubu Polskiego, a także witrażowe repliki zwycięskich balonów na ogrzane powietrze wykonane przez Sławomira Intka z Pracowni Witraży Intek-Art z Torunia.
Podczas Święta Lotnictwa Polskiego stworzone przez studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH – AGH Space Systems – prezentuje nie tylko rakietę z napędem odrzutowym, ale również nagradzanego wielokrotnie na zawodach w USA łazika marsjańskiego – Kalmana.
Z ekologicznymi technologiami wodorowymi wykorzystywanymi do napędzania pojazdów zapoznaje uczestników wydarzenia AGH Project Hydrive, a fani dronów mogą poznać innowatorów z zespołu AGH Drone Engineering. O tym, jak działa nowoczesne lotnisko cywilne, jak wygląda ścieżka pasażera i komu zawdzięczamy sprawne odprawy na wakacyjne (i nie tylko) loty, opowiadają eksperci z Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
Wiele atrakcji przewidziano z myślą o rodzinach z dziećmi. Partnerzy wydarzenia przygotowali liczne warsztaty, gry edukacyjne i pokazy eksperymentów. Będzie można zbudować drewniany model śmigłowca i zrobić sobie zmywalny tatuaż lotniczy. Organizatorzy zachęcają też do udziału w lotniczej grze terenowej, podczas której zdobywa się kolejne części samolotu do własnoręcznego złożenia. Dzieciaki z pewnością nie przejdą też obojętnie obok symulatorów lotów i symulatora skoków spadochronowych w technologii VR!
Atrakcje można podziwiać także na niebie. Podczas obchodów święta przewidziano przeloty samolotów, skoki spadochroniarzy oraz wieczorne pokazy balonów na ogrzane powietrze.
Szczegóły na temat Święta Lotnictwa Polskiego 2024 dostępne są na stronie muzeumlotnictwa.pl.