Performans „(A)Insomnia”, będący nowym wcieleniem „Wariacji Goldbergowskich”, Jana Sebastiana Bacha zainaugurował tegoroczną odsłonę SILENCE Music Festival. Wydarzenia w ramach festiwalu potrwają do 7 października.
Po raz pierwszy ciąg dalszy jednego z najsłynniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha dopisała… sztuczna inteligencja. „Wariacje Goldbergowskie” w nowej interpretacji, dzięki zaawansowanej technologii, zabrzmiał jednocześnie w Krakowie i Lipsku.
Kino Kijów wypełniły różowe bezy i surrealistyczne, świecące leżanki, które otoczyły fortepian. W kościele w Lipsku, nad grobem samego Jana Sebastiana stanął drugi fortepian, odtwarzający w czasie rzeczywistym (ze wszystkimi parametrami artystycznymi) grę pianistów z Krakowa. Tam również pojawiły się różowe bezy.
– „Wariacje Goldbergowskie” powstały dla cierpiącego na bezsenność rosyjskiego dyplomaty przebywającego na drezdeńskim dworze. Podczas nieprzespanych nocy prosił swego klawesynistę, Johanna Gottlieba Goldberga, aby ten pomagał mu przetrwać długie godziny bez snu. Bach wpisał na ostatniej stronie rękopisu trwającego ponad godzinę dzieła skrót „etc.”, zachęcając muzyków do dalszych wariacji na ten temat. Korzystając z narzędzi sztucznej inteligencji kompozytor Marek Chołoniewski postanowił dopisać ciąg dalszy, który jest odpowiedzią na żart Bacha. To pierwszy taki muzyczny eksperyment z tym utworem – mówił Mateusz Zubik, dyrektor SILENCE Music Festival.
„(A)Insomnia” odbyła się 30 sierpnia w Krakowie i Lipsku. Wystąpili: Mateusz Zubik (pomysłodawca), Marek Szlezer, Nina Gurol, Piotr Kowal, Eligiusz Skoczylas, Dominika Peszko, Guillermo Rodriguez i Radosław Goździkowski.
Opracowaniem muzycznym zajął się Marek Chołoniewski, scenografią Alicja i Grzegorz Bilińscy, a transmisją z Lipska i stream-artem Rom Dziadkiewicz wraz z UKRAiNATV. Nad produkcją wydarzenia czuwali m. in. Mateusz Zubik, Agata Schweiger oraz Barbara Łypik-Sobaniec.
W swojej długiej historii pałac w podkrakowskich Balicach wypełniony był sztuką i kulturą. Nieprzerwanie od 2014 r. jego mury ożywiał Festiwal Muzyki Otwartej – Muzyka w Starych Balicach, stając się jednym z najbardziej niekonwencjonalnych festiwali muzyki klasycznej w kraju. Obecnie impreza przyjmuje nazwę SILENCE Music Festival, który będzie kontynuował i rozwijał tradycję MwSB.
SILENCE Music Festival to uznane wydarzenie muzyczne. Jego organizatorzy zasłynęli w zeszłym roku performansem „Mantra dla Kijowa”. 30 pianistów przez 35 godzin non stop wykonywało utwór Erica Satie „Vexations” („Udręki”). Artyści dający koncert w krakowskim kinie Kijów połączyli się wówczas ze słuchaczami w ukraińskiej stolicy.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają także dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Szczegółowy program i więcej informacji na stronie silencemusicfestival.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku.