górne tło

Centrum Wielokulturowe – miejsce spotkań otwarte dla wszystkich mieszkańców

Centrum Wielokulturowe w Krakowie to przestrzeń zapraszająca i łącząca wszystkich mieszkańców: zarówno tych, którzy dopiero powoli i nieśmiało poznają polską kulturę, tych, którzy wiedzą o niej całkiem sporo, ale również tych, którzy chcą zgłębić kultury innych narodów i części świata.

Kraków od zawsze był tyglem kultur, a Centrum Wielokulturowe codziennie udowadnia, że nasze miasto kolorowe i różnorodne to nie przeszłość, ale teraźniejszość i wizja przyszłości.

Centrum Wielokulturowe w Krakowie oraz działający w jego ramach Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców znajdują się w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych przy ul. Zabłocie 20. Ponad 600 metrów kwadratowych przestrzeni to idealne miejsce na różnorodne warsztaty, wydarzenia, kursy językowe i imprezy kulturalne. Centrum zdecydowanie nie boi się z niej korzystać.

Co dzieje się w Centrum Wielokulturowym?

Aktywność Centrum Wielokulturowego jest szeroka i interdyscyplinarna. Centrum prowadzi Fundacja IB Polska, wraz z partnerami, która jest znana w Krakowie z działań włączających i pomocowych dla wielu grup osób. Kursy języka polskiego dla Słowian, osób arabskojęzycznych czy hiszpańskojęzycznych, czasem zwykłe pogawędki przy kawie, a czasem specjalistyczne warsztaty jak zajęcia z polskiego języka migowego to tylko część oferty, która czeka na obcokrajowców. A co dla osób polskiego pochodzenia? Wspólne lekcje angielskiego, warsztaty kulinarne, spotkania tematyczne i prezentujące kultury innych krajów, bo wielu obcokrajowców chce odwdzięczyć się za to, co zyskali dzięki krakowiankom i krakowianom.

Wydarzenia w ramach Centrum Wielokulturowego to także cykl spacerów tematycznych w różnych językach – do tej pory odbyły się m.in spacer szlakiem wielkanocnych tradycji, zwiedzanie krakowskich szopek, spacer śladami kobiet Krakowa z okazji Dnia Kobiet oraz queerowy spacer podczas Miesiąca Równości.

Centrum Wielokulturowe to dla wielu nowych i starych mieszkańców synonim wspólnego odkrywania Krakowa, dzielenia się kulturą Polski i naszego miasta, ale też przedstawiania kultur innych krajów. Centrum robi to na różne, często bardzo oryginalne sposoby np. podczas śniadań wielokulturowych! Jak wygląda śniadanie tureckie, azerskie czy kameruńskie? Takich doświadczeń można zaznać na Zabłociu!

– Jednym z najważniejszych momentów mojej pracy w CW było wspólne świętowanie kolacji iftarowej, zainicjowanej przez wolontariuszy z Kosowa i Egiptu. Samodzielnie przygotowali wszystkie potrawy na ten pierwszy posiłek po zachodzie słońca w czasie ramadanu i podzielili się z nami zwyczajami towarzyszącymi temu dniu. Jeden z uczestników wyznał, że po raz pierwszy od dłuższego czasu poczuł się jak w domu, co było dla mnie najlepszym potwierdzeniem, że takie miejsca jak Centrum Wielokulturowe są ważne dla coraz bardziej wielokulturowego Krakowa – mówi Aleksandra Chabior, zastępczyni koordynatorki projektu.

Aktywności i współpraca

Czy Centrum Wielokulturowe to tylko zajęcia językowe i kulturowe? Pole działań jest znacznie szersze. To także zajęcia sportowe, które są prowadzone w różnych językach, są to na przykład: joga, medytacja czy streching. Centrum tworzy ofertę dostosowaną do potrzeb wielu mieszkańców i jest otwarte na współpracę z organizacjami, które chcą zaproponować swoje działania krakowianom i krakowiankom. Jest jeden wymóg – zajęcia muszą być bezpłatne dla wszystkich i zawierać w sobie wątek wielokulturowości. Na szczęście CW dzięki swojej działalności, zebrało wiele zaangażowanych osób, dzięki czemu wolontariuszki i wolontariusze są gotowi do pomocy, np. w tłumaczeniach na inne języki, a wspomniany warunek dla nikogo w centrum nie jest już wyzwaniem. Przykładem mogą być Open Community Evening, tematyczne wieczory zapoznawcze, które służą nawiązywaniu nowych znajomości, networkingowi i wymianie doświadczeń. To spotkania dla wszystkich osób, które odczuwają chęć zmiany naszego miasta na lepsze. Masz pomysł na wielokulturowe działanie? Zgłoś się koniecznie!

– Dzięki nowej siedzibie Centrum Wielokulturowe zyskało piękną przestrzeń, dostosowaną do różnorodnych aktywności, a przede wszystkim stało się miejscem, wokół którego tworzy się wielokulturowa społeczność. Bardzo cieszy mnie, kiedy osoby uczęszczające na zajęcia językowe przychodzą wcześniej lub zostają dłużej, żeby wypić herbatę i porozmawiać ze swoimi kolegami z zajęć. Nasza kuchnia daje nam wszystkim namiastkę domu – mówi Paulina Pilipiuk, koordynatorka projektu.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców

Niemożliwym jest mówienie o Centrum Wielokulturowym bez opisania działań Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców, który jest jego nieodłączną częścią. Punkt to wsparcie informacyjne i konkretna pomoc dla obcokrajowców. Tam każdy może dowiedzieć się jak np. zalegalizować swój pobyt w Polsce, jak zdobyć obywatelstwo czy pozwolenie o pracę. Dodatkowo beneficjenci mogą poznać ofertę Krakowa w zakresie kulturalnym, edukacyjnym, służby zdrowia, pomocy społecznej, a to oczywiście nie koniec. Co więcej, w punkcie dostępna jest także bezpłatna pomoc prawnika, wsparcie psychologiczne oraz usługi tłumaczy i asystentów cudzoziemskich a także wielu innych ekspertów, w szczególności z ramienia administracji publicznej.

– W jednym miejscu mieści się nasza działalność pomocowa, doradcza i informacyjna. Udzielamy tutaj wsparcia prawnego, psychologicznego i specjalistycznego, a nasi konsultanci, konsultanci z wielu innych organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji publicznej i rządowej, którzy posiadają ofertę dla obcokrajowców, mogą wspólnie pełnić dyżury, wymieniać się informacjami i przede wszystkim pomagać kompleksowo każdemu, kto tej pomocy potrzebuje – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji IB Polska w Krakowie.

Inkluzywność - komunikacja i dostępność

Aby dialog był płynny i komfortowy dla odbiorców, Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców komunikują się i są dostępne w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Informacje umieszczane na mediach społecznościowych są w tych czterech językach, a informacja o języku prowadzenia danego wydarzenia zawsze znajduje się w opisie.

Wszystkie informacje o działalności Centrum Wielokulturowego i Punktu Informacyjnego można znaleźć:

Projekt Centrum Wielokulturowe w Krakowie, w ramach którego działa Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, jest współfinansowany przez Urząd Miasta Kraków. Głównym operatorem jest Fundacja IB Polska, współtworząc go z Fundacją Zustricz, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Instytutem Kultury Willa Decjusza, Kraków Expats Directory, Jagiellońskim Centrum Studiów Migracyjnych oraz CASPAR – Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, działającym przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.