górne tło

Konkurs na realizatora szczepień przeciwko meningokokom

W Krakowie będą nieodpłatne szczepienia przeciwko meningokokom typu B, które są przeznaczone dla dzieci w wieku od drugiego miesiąca do trzeciego roku życia. Aby je rozpocząć, został ogłoszony konkurs ofert na wybór realizatora tych szczepień.

Oferenci mogą składać dokumenty do środy, 11 września, do godz. 15.00, wyłącznie w formie papierowej, na formularzu ofertowym, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do ogłoszenia zamieszczonego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

W ogłoszeniu zostały także opisane wymogi, które powinna spełniać placówka medyczna, która będzie wykonywać szczepienia.

Informacje dla oferentów dotyczące konkursu można uzyskać w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, ul. Jana Dekerta 24, tel.: 12 616 51 22.

Szczepienia rozpoczną się od 7 października, a program szczepień będzie realizowany w Krakowie aż do końca 2026 r.

Kwota przeznaczona na ten cel w całym okresie trwania programu to 1 mln 257 tys. zł.

W ramach tego programu będzie także możliwość zaszczepienia dzieci w wieku od 2 do 36 miesiąca życia, które przyjęły pierwszą i/lub drugą dawkę szczepionki niezależnie od programu. W tej sytuacji rodzic lub opiekun prawny dziecka składa stosowne zaświadczenie z informacją o rodzaju i dacie podania szczepionki.

O miejscach szczepień będziemy informować osobnym komunikatem.

Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń meningokokowych typu B został przyjęty uchwałą Rady Miasta Krakowa. Szczepionki przeciw meningokokom znajdują się wśród szczepień zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych, ale nie są finansowane z budżetu Ministra Zdrowia.

Zakażenia meningokokowe są wywoływane przez bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami (Neisseria meningitidis). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem. Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do pięciu lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16–21 lat.

Meningokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. Metodą profilaktyki zakażeń meningokokowych są szczepienia ochronne.