górne tło

Wrzesień w pałacu Potockich

Wrzesień w pałacu Potockich to miesiąc pełen inspirujących wydarzeń, które przeniosą uczestników w świat sztuki, literatury i nauki. W zabytkowych wnętrzach pałacu odbędą się liczne spotkania, warsztaty, premiery książkowe i panele dyskusyjne. Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych.

Spotkania i dyskusje literackie

Wydarzenia literackie we wrześniu zamknie wyjątkowa dyskusja wokół książki Jadwigi Maliny. Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Cyranka zapraszają na premierę „Przysłony” (26 września). Jeszcze nic złego się nie dzieje. Dzwoni telefon. Jest robota. Będą pieniądze. Emilia czuje, że ma fart, a może nawet szczęście. Chce jak najszybciej wyjechać, wrócić do Francji. To nic, że babka zaczyna narzekać, ona tak zawsze. Dla niej ważny jest tylko stary dom i zmarli. Nie potrzebuje świata. Emilia nie chce tak żyć. Ucieka za granicę. Byle dalej od grobu matki, pacierzy, królików ojca. Wybrała Paryż, gdzie opiekuje się starszymi osobami. To lepsze niż robota przy taśmie. Nie ma konkretnych planów. Żyje chwilą. Tym razem będzie inaczej, tak myśli, pakując walizkę. Nowa praca, nowe mieszkanie, nowa podopieczna. I owszem, kogoś takiego jak Juliette jeszcze nie spotkała.

Afrotopie. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód

W galerii pałacu Potockich przez cały wrzesień będzie można zwiedzać przedłużoną wystawę „Afrotopie. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód”. To ekspozycja, która przełamuje stereotypy o Afryce. Pokazuje współczesną fotografię z Afryki Wschodniej i Zachodniej tworzoną przez artystki i artystów zamieszkujących te regiony. Jest wolnym od egzotyzacji spojrzeniem z wnętrza. Prezentuje sztukę, która dla współczesnych twórców stanowi narzędzie do autorefleksji o własnych krajach, kulturach, osobistych doświadczeniach i mikrospołecznościach. Pełny opis wystawy, skład zespołu kuratorskiego oraz informacje o artystach znajdziecie na stronie organizatora: photomonth.com.

Królewskie zakończenie miesiąca

30 września odbędzie się „Wawelski salon książki” – reaktywację ulubionego cyklu historyków sztuki. Pierwsze spotkanie w tym roku będzie poświęcone katalogowi nowej wystawy „Niech żyje król”.


Pełne informacje o planowanych spotkaniach znajdują się na stronie internetowej palacpotockich.krakow.pl. Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.