górne tło

Wrześniowe wystawy w NCK… i nie tylko

We wrześniu Nowohuckie Centrum Kultury proponuje wizyty w pięciu swoich galeriach i niecodzienny spacer po placu Centralnym. Fotografia przyrody niczym malarskie pejzaże, mieszkańcy Frankfurtu zatrzymani w kadrach, prawda jako najważniejszy walor sztuki, wystawa prac uczestników zajęć pracowni plastycznych, kuratorskie oprowadzenie po Galerii Jerzego Dudy-Gracza oraz komiksowa opowieść o Nowej Hucie.

Maria Grazia Colcera, autorka wystawy „Obraz natury”, kieruje obiektyw swojego aparatu fotograficznego na równinę Castelluccio di Norcia, która wiosną rozkwita i wypełnia się kolorami. Autorka nie poprzestaje jednak na pejzażach, lecz sięga do zbliżeń, które w obrazie przybierają zupełnie inną formę, nawiązując do puentylizmu i impresjonizmu końca XIX wieku (otwarcie odbyło się 5 września, Foto Galeria, wystawa czynna do końca miesiąca).

Kolejna fotograficzna wystawa „Frankfurt i jego mieszkańcy. In Frankfurter Gesellschaft” przenosi widzów w miejski pejzaż. Autorzy tego projektu fotograficznego: Anna Pekala i Florian Albrecht-Schoeck przez ponad dziesięć lat obserwowali mieszkańców Frankfurtu nad Menem próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: Co czyni nasze miasto małą ojczyzną? (Złota Galeria CENTRUM, wystawa czynna do 29 września).

W Białej Galerii CENTRUM zobaczymy obrazy, instalacje i video projekcje. Mariusz Mikołajek, autor wystawy „Łykacz czasu”, tak o niej pisze: Tym, co uruchamia machinę sztuki jest uczciwość. Brzmi to może naiwnie. Setki, tysiące, miliony uczciwych, a więc poszukujących decyzji twórczych, są jądrem i jednocześnie spoiwem sztuki. Dlatego często mówię: w sztuce mogą być miliony prawd. I to wcale jej nie osłabia (otwarcie – 20 września, Biała Galeria Centrum, wystawa czynna w dniach 9–29 września).

„Pewnego razu w nowym mieście, czyli historia Nowej Huty 1949-2024” to plenerowa wystawa komiksu Tomasza Bereźnickiego. Ta opowieść o Nowej Hucie przybliża historię nie tylko założonego 75 lat temu miasta, ale także ludzi i miejsc czasów zamierzchłych, sięgających wczesnego średniowiecza. Narratorami tej komiksowej podróży przez czas są dwaj gwiazdorzy przygodowego kina – Toshiro Mifune i John Wayne. (otwarcie – 22 września, plac Centralny, wystawa czynna od 22 września do 22 października).

Wystawa prac uczestników zajęć pracowni plastycznych – rysunek, malarstwo, grafika. Najciekawsze prace można oglądać do 20 września. Tego dnia, w Szarej Galerii Centrum odbędzie się finisaż tej wystawy.

Szczegóły: nck.krakow.pl