górne tło

Dorożki na Rynku Głównym w sierpniu

Miasto od lat podejmuje działania mające na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy dla koni dorożkarskich na Rynku Głównym, a umowy cywilno-prawne zawierane z dorożkarzami regulują nie tylko zasady wjazdu, przejazdu i postoju dorożek, ale także właściwe warunki pracy zwierząt.

W umowach z dorożkarzami zawarte są zapisy dotyczące ochrony koni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (np. zakaz korzystania z postoju na Rynku Głównym w godz. 13.00–17.00, gdy temperatura przekracza 28 st.C.) czy zakaz zaprzęgania źrebnych klaczy.

Ponadto dorożkarze mogą powozić tylko końmi, które posiadają aktualne badania i są dopuszczone do pracy w zaprzęgu przez lekarza weterynarii. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzanych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie jednoznacznie wynika, że konie dorożkarskie na Rynku Głównym nie pracują ponad siły, a wszystkie badane parametry mieszczą się w normie. Wyniki badań można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa. Przytoczone badania wykazały, że parametry zdrowotne koni dorożkarskich w Krakowie są w normie nawet podczas pracy w wysokich temperaturach, a analizy obejmowały badania hematologiczne (krwi), biochemiczne, pulsometryczne oraz pomiary temperatury przy użyciu kamery termowizyjnej.

W ciągu ostatniego miesiąca postój dla dorożek na Rynku Głównym w związku z upałami był zamykany łącznie przez 11 dni (14–18 sierpnia, 24–25 sierpnia, 28–31 sierpnia). W sumie przez ostatnie trzy miesiące postój na Rynku Głównym był zamknięty przez 32 dni. Decyzje o zamknięciu postoju są ściśle powiązane z komunikatami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Ponadto w ramach dbania o dobrostan koni w porozumieniu z zakładem sieci Wodociągów Miasta Krakowa miasto udostępnia dodatkowe punkty poboru wody dla dorożkarzy przy postojach zastępczych, gdzie mogą poić swoje konie.