W sierpniu prace nad budową nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic znacząco posunęły się do przodu. Największy projekt w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce, choć niepozbawiony wyzwań, przynosi widoczne efekty – informuje wykonawca, firma Gülermak.
Wiele znaczących prac zostało wykonanych w zakresie energetyki i teletechniki. Prace związane z wykonaniem fundamentów słupów trakcyjnych na pętli Mistrzejowice przebiegły pod stałym nadzorem saperskim. Zrealizowano również kompleksową budowę kanalizacji kablowej, telekomunikacyjnej oraz kanalizacji dla potrzeb sygnalizacji drogowej na kluczowych odcinkach w rejonie pętli Mistrzejowice, ul. Dobrego Pasterza, ul. Lublańskiej, ul. Młyńskiej oraz ul. Meissnera.
Szczególnie wymagające były prace związane z przebudową światłowodów w rejonie pętli Mistrzejowice, gdzie precyzyjne działania zespołu pozwoliły na bezpieczne i efektywne prowadzenie robót, gwarantując nieprzerwane funkcjonowanie sieci. W związku z niewybuchami nad terenem cały czas czuwają saperzy, więc płynny postęp w pracach choć spowolniony, tym bardziej jest powodem do zadowolenia.
Ponadto skutecznie przebudowano kolizje elektroenergetyczne w newralgicznych lokalizacjach, takich jak ul. Lublańska, rondo Barei oraz ul. Dobrego Pasterza.
W sierpniu rozpoczęto prace nad wykonaniem docelowej drogi na ulicy Młyńskiej. Wykonano podbudowy drogowe wraz z warstwami konstrukcyjnymi na odcinku między wjazdem do Castoramy a ulicą Bohaterów Wietnamu. Ułożono pierwsze krawężniki „nowej” ulicy Młyńskiej. Kluczowym elementem dla dalszych prac było wprowadzenie czasowej organizacji ruchu na rondzie Polsadu i ulicy Lublańskiej, która zakładała wprowadzenie nowej geometrii ruchu.
Na ulicy Lublańskiej wciąż trwają intensywne roboty nad głębieniem ścian szczelinowych. Są to kluczowe prace związane z budową tunelu, który będzie się kończyć przy rondzie Barei.
Prace związane z sieciami wodociągowymi, ciepłowniczymi, gazowymi, sanitarnymi i kanalizacji deszczowej były równie intensywne oraz prowadzone na terenie całej budowy. Prowadzono działania na ulicach takich jak: Meissnera, Młyńska, Lublańska, Dobrego Pasterza, Bohomolca, Jancarza. Obecnie prowadzone są intensywne prace na ulicy Krzesławickiej.
Lecz nie tylko samą budową człowiek żyje! W ubiegłym miesiącu w punkcie informacyjnym wykonawca serwował orzeźwiająca lemoniadę w ramach akcji „Lemoniada dla mieszkańców”. A wszystko to w imię wsparcia dla bezdomnych zwierzaków z krakowskiego schroniska. Była to nie tylko idealna okazja, by wykazać się ogromnym sercem i empatią, ale również by zapytać o szczegóły związane z inwestycją KST IV.
Ostatnie miesiące przyniosły zakończenie ważnych etapów budowy, takich jak betonowanie stropów na stacji „Rondo Polsadu” oraz pod estakadą na południowej stronie od ulicy Młyńskiej czy przepięcie Sudołu Dominikańskiego do nowego koryta rzeki. Efekty z ubiegłego miesiąca znacząco wpłynęły na postęp robót. Wszelkie prace związane z przebudową sieci są realizowane z należytą starannością, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.