Kraków tworzymy wszyscy, ale nie wszyscy czujemy się w nim równo traktowani. W Krakowie, o którym marzymy płeć, orientacja seksualna, kolor skóry, przekonania społeczne czy religijne nie mogą być powodem dyskryminacji. Chcemy miasta, które zawsze stoi po stronie wykluczonych, które reaguje na niesprawiedliwości. Kraków będzie miejscem gdzie każdy może realizować swój potencjał. Dlatego proponujemy pakiet konkretów dla Krakowa: miasta równych szans
Przy Urzędzie Miasta Krakowa zostanie utworzona rada, mająca na celu przeciwdziałanie przemocy, mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy. Rada będzie organizowała szkolenia dla pracodawców i pracowników, dostarczała informacji na stronie internetowej oraz udzielała wsparcia psychologicznego i prawnego osobom dotkniętym przemocą. Celem jest nie tylko podniesienie świadomości, ale także efektywne wsparcie dla ofiar, minimalizujące negatywne konsekwencje, takie jak utrata pracy czy koszty sądowe.
Stopień realizacji zadania
W trybie konkursowym na pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej powołano Ewelinę Pytel.
Przy Urzędzie Miasta Krakowa zostanie utworzona rada, mająca na celu przeciwdziałanie przemocy, mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy. Rada będzie organizowała szkolenia dla pracodawców i pracowników, dostarczała informacji na stronie internetowej oraz udzielała wsparcia psychologicznego i prawnego osobom dotkniętym przemocą. Celem jest nie tylko podniesienie świadomości, ale także efektywne wsparcie dla ofiar, minimalizujące negatywne konsekwencje, takie jak utrata pracy czy koszty sądowe.
Przeprowadzono badania ankietowe wśród pracowników Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek organizacyjnych oraz szpitali miejskich i jednostek kultury, które miały na celu m.in. zbadanie obszarów wymagających poprawy, w tym ryzyka występowania zjawisk niepożądanych w miejscu pracy. Aktualnie trwają przygotowania do rozpoczęcia badań ankietowych w spółkach miejskich. Trwa analiza pozyskanych ankiet, która będzie m.in. podstawą do przygotowanie nowego zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa, określającego szczegółowo zadania i zasady działania ww. rady oraz do podejmowania adekwatnych działań naprawczych i doskonalących. W ramach planów szkoleniowych odbywają się szkolenia dla kadry kierowniczej edukujące w zakresie właściwych relacji w miejscu pracy.
Zapewnimy bezpłatne badania mammograficzne w ramach profilaktyki raka piersi oraz bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. Ponadto, dostępna będzie bezpłatna opieka urologiczna, kardiologiczna i ortopedyczna, eliminująca konieczność starania się o skierowania. Koszty tych usług będą transparentne i uzależnione od liczby wizyt, zgodnie z cenami ustalonymi przez NFZ, aby każda kobieta mogła skorzystać z niezbędnej opieki bez dodatkowego obciążenia finansowego.
Stopień realizacji zadania
Na rok 2025 zaplanowano przygotowanie rozwiązania pod kątem analiz prawno–formalnych i koncepcji funkcjonowania.
Zwiększymy liczbę asystentów dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewnimy także godne podwyżki pensji dla asystentów i opiekunów medycznych osób niesamodzielnych.
Stopień realizacji zadania
MOPS w ramach programu rządowego realizuje zadanie asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Zadanie będzie rozwijane.
Opieka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnościami stanowi ogromną pomoc dla opiekunów. Jest to wsparcie, które trudno zastąpić innymi formami pomocy.
Stopień realizacji zadania
Rozwój opieki wytchnieniowej został zawarty w Powiatowym Programie Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2022–2026 r. W ramach tej opieki znajduje się m.in. funkcjonowanie Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami, kluby i centra wsparcia oraz świetlica interwencyjno-wytchnieniowa dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, półkolonie letnie i zimowe, opieka odciążeniowa. Zadania te będą uwzględniane w planach finansowych miasta.
Będziemy oferować kursy języka polskiego dla osób, które przyjechały do Krakowa i chcą tu zamieszkać na stałe. Wesprzemy tworzenie i utrzymanie miejsc spotkań dla osób posługujących się danym językiem oraz tłumaczeń w celu ułatwienia dostępu do usług publicznych.
Stopień realizacji zadania
Wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców jest ważnym celem funkcjonującego Programu Otwarty Kraków. Zadanie jest realizowane przez Centrum Wielokulturowe. W ramach zadania będą realizowane także kursy językowe.
Pomożemy w tworzeniu wydarzeń kulturalnych, festiwali, wystaw oraz warsztatów, mających na celu promowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych. Wydarzenia te pomogą również w edukacji społeczeństwa na temat ich historii, tradycji i wartości.
Stopień realizacji zadania
Wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców jest również wpisane w Program Otwarty Kraków, a promocja działań mniejszości odbywa się również w Centrum Wielokulturowym.
Gabinet ten zapewni kobietom przestrzeń do rozmowy z wykwalifikowanymi lekarzami, którzy mogą udzielić im informacji i wsparcia w podejmowaniu decyzji dotyczących ich zdrowia. Obecność lekarzy bez klauzuli sumienia eliminuje ryzyko dyskryminacji lub odmowy udzielenia pomocy ze względów religijnych czy moralnych.
Stopień realizacji zadania
Zadanie zostanie wpisane do programu „Zdrowy Kraków”. Trwają rozmowy z miejskimi szpitalami, aby taka opieka ginekologiczna mogła być jak najszybciej dostępna.
Pełnomocnik będzie kierował zgłaszające się do niego osoby, aby mogły otrzymać właściwą pomoc specjalistów, psychologów, prawników. Pomoc powinna obejmować też udzielenie natychmiastowego schronienia osobie pokrzywdzonej i jej dzieciom w razie konieczności.
Stopień realizacji zadania
Trwają prace nad ustaleniem szczegółowego zakresu działania.
Organizacja miękkich i twardych szkoleń dla kobiet planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Szkolenia będą w formie on-line i stacjonarnej, aby zapewnić możliwość praktyki, m.in. w zakresie procedur urzędowych.
Stopień realizacji zadania
Program „Przedsiębiorcze Krakowianki” to miejska inicjatywa realizowana od 2022 r., którego celem jest wzmacnianie na rynku pracy pozycji kobiet mieszkających lub pracujących w Krakowie, szczególnie mam oraz zbudowanie kompetencji wśród krakowianek w zakresie zakładania i prowadzenia własnego biznesu. Program obejmuje badania sytuacji kobiet na rynku pracy, cykle szkoleniowo-warsztatowe, spotkania mentoringowe z przedstawicielkami biznesu, wsparcie merytoryczne i formalnoprawne dla krakowianek, które chcą założyć własny biznes. Kolejna edycja programu zaplanowana jest w 2025 r.
Planujemy utworzenie Krakowskiego Klastra Kobiet, który będzie przestrzenią do wymiany wiedzy i doświadczeń inspirujących kobiet. W listopadzie 2024 r. w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 spotkają się kobiety, które dążą do spełniania swoich marzeń zawodowych i prywatnych, wykorzystują swoje talenty, mocne strony i doświadczenie, by pokonać trudności i problemy. Kobiety Krakowa to silne, ambitne twarze krakowskiego biznesu, nauki i trzeciego sektora, które jako miasto chcemy wspierać i doceniać.