Wiemy, jak ważne dla nas w Krakowie są zwierzęta, choć bywają one czasem źródłem problemów. Chcemy, aby nasze miasto było miejscem, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i zwierzęta, mogą wspólnie korzystać z lepszych warunków życia. Troska o prawa zwierząt to nie tylko moralny obowiązek, ale także kluczowy element tworzenia społeczności opartego na szacunku i empatii. Dlatego proponujemy pakiet konkretów na rzecz dobrostanu zwierząt i ich właścicieli.
Stworzenie większej liczby wybiegów dla psów ułatwi organizację aktywności fizycznej czworonogów. Nie tylko poprawi to warunki dla psów, ale także umożliwi właścicielom spędzanie aktywnego czasu ze swoimi pupilami. Inicjatywa będzie sprzyjać budowaniu społeczności miłośników psów, wzmacniając więzi między mieszkańcami.
Stopień realizacji zadania
Obecnie przygotowywana jest dokumentacja projektowa wybiegów dla psów. Analizowane są przede wszystkim wskazane w ramach konsultacji społecznych lokalizacje.
Priorytetem pełnomocnika będzie poprawa dobrostanu zwierząt i ochrona ich praw. W zakresie obowiązków pełnomocnika będzie: interweniowanie w przypadkach znęcania się nad nimi oraz ich zaniedbywania, działalność na rzecz edukacji społecznej dotyczącej odpowiedzialnego traktowania zwierząt oraz współpraca z organizacjami ochrony zwierząt, podejmowanie działań na rzecz poprawy warunków życia zwierząt oraz kontrolowania populacji.
Stopień realizacji zadania
W kolejnym etapie wdrażania nowej struktury Urzędu Miasta Krakowa planowane jest ogłoszenie konkursu na stanowisko pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. zwierząt.
Kraków jest największym miastem, który nie posiada takiego obiektu w swoich granicach oraz najbliższej okolicy. Budowa cmentarza umożliwi mieszkańcom godne pożegnanie i upamiętnienie ich ukochanych zwierząt. Kraków podkreśli tym samym swoją troskę o dobrostan zwierząt i komfort psychiczny ich właścicieli.
Stopień realizacji zadania
Trwają analizy dotyczące odpowiedniej dla tej inwestycji lokalizacji. Finansowanie przygotowania inwestycji będzie uwzględnione w budżecie miasta.
Dziki często powodują szkody, niszcząc mienie i stanowiąc potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Z tego powodu zobowiązujemy się skutecznie rozwiązać problem dzików w Krakowie, współpracując z instytucjami administracji centralnej oraz ekspertami. Opracujemy humanitarne i skuteczne rozwiązania problemu.
Stopień realizacji zadania
Problem dzików jest analizowany. Funkcjonuje zespół zadaniowy złożony ze specjalistów z różnych uczelni, przedstawicieli pogotowia ds. dzikich zwierząt, organizacji pozarządowych związanych z ochroną zwierząt jak i przedstawicieli służb porządkowych. Uściślono współpracę pogotowia ze służbami porządkowymi zapewniającymi wsparcie podczas odłowu dzików, a także przygotowano wystąpienie do Głównego Lekarza Weterynarii w zakresie odstępstwa na relokację dzików w szczególnych sytuacjach.
Poprawimy warunki bytowe zwierząt przebywających w krakowskim zoo. Współpracując z ekspertami i instytucjami ochrony zwierząt, doprowadzimy do wprowadzenia nowoczesnych standardów opieki, które zachowają także wartości edukacyjne dla osób odwiedzających.
Stopień realizacji zadania
Zawarto nową umowę na prowadzenie ogrodu zoologicznego, Lasu Wolskiego oraz kopca Piłsudskiego z Fundacją MPIOZ na okres od 1 grudnia 2024 r. do 31 listopada 2027 r. Sukcesywnie prowadzone są prace modernizacyjne, w ramach których powstają nowoczesne, komfortowe i bezpieczne obiekty, zapewniające zwierzętom miejsca do bytowania zbliżone do naturalnych. Oddano do użytku nową ptaszarnię. Obecnie trwa budowa nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich – powstaje on w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów.