górne tło

Nadchodzą intensywne opady deszczu – obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia!

IMGW wydał dla Krakowa i okolic ostrzeżenie trzeciego stopnia. W związku z przechodzeniem przez Polskę niżu genueńskiego, dzisiaj w Krakowie zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego, podczas którego służby miejskie, inspekcje i straże zgłosiły gotowość podjęcia działań w przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu.

Ostrzeżenie przed ulewami i wzrostami poziomu wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed opadami deszczu. Obowiązuje ono od dziś, 12 września, od godz. 20.00, aż do poniedziałku, 16 września, do godz. 7.00.

Synoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów na najbliższą noc wyniesie od 40 do 70 mm. Meteorolodzy przewidują, że suma opadów na okres od 14 września, od godz. 7.00, do 15 września, do godz. 7.00 wyniesie od 80 do 120 mm. Kolejna doba – od 70 do 110 mm, a lokalnie do 150 mm. Na niedzielę i poniedziałek przewiduje się już uspokojenie sytuacji – suma opadów wyniesie od 20 do 40 mm.

Ponadto, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody – początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14–15 września, gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc.

Ostrzeżenie może być aktualizowane!

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W czwartek, 12 września, odbyło się zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przeanalizowano możliwe zagrożenia dla Krakowa w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i podjęto następujące działania:

Magazyn przeciwpowodziowy, którym zarządza KEGW jest w pełni wyposażony. Przechowywany jest tam sprzęt, który używany jest w czasie powodzi, m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie, koce, gumiaki czy ubrania przeciwdeszczowe. Zgromadzono prawie 2 tys. ton piasku i 200 tys. pustych worków.

W Krakowie mamy ponad 27 tys. wpustów ulicznych, potocznie nazywanych „kratkami”. KEGW prosi o monitorowanie sytuacji w swoim najbliższym otoczeniu. Zauważone przypadki niedrożnych studzienek należy zgłosić pod nr 12 616 75 55 przez całą dobę z podaniem ich lokalizacji. Ekipy interwencyjne natychmiast podejmą działania we wskazanym miejscu.