górne tło

XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, czyli wielkie zwiedzanie Podgórza

W ostatni weekend września Stowarzyszenie Podgorze.pl zaprasza na XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Po raz kolejny zostaną szeroko otwarte drzwi do historycznego dziedzictwa prawobrzeżnego Krakowa. Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których temat przewodni w tym roku brzmi „Szlaki. Sieci. Połączenia.”. Wstęp wolny.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 27 września o godz. 17.30 spotykamy się na Rynku Podgórskim, żeby wyruszyć „Szlakiem podgórskiego Herkulesa”. Początkowo postać znana z herbu Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza uważana była za wędrowca, podróżnika, może nawet kupca zdążającego na podgórski brzeg. Herb z wizerunkiem Herkulesa nie był pierwszym podgórskim herbem, ale jako pierwszy powiązał Podgórze i Kraków w jednym wizerunku. Co mieli na myśli autorzy herbu? Dlaczego był to drugi herb? Skąd wiadomo, że nagi wędrowiec to Herkules? Gdzie dziś znajdziemy ślady podgórskiej miejskości, gdzie znajdują się wizerunki herbów? O tym dowiemy się podczas inauguracyjnego spaceru, który zakończy się niespodzianką w Muzeum Podgórza.

W sobotę, 28 września zapraszamy do odwiedzenia ponad 30 historycznych obiektów, fortów, szkół, pracowni artystycznych i wiele innych. Jak zwykle odwiedzimy miejsca znane z ubiegłych lat, ale także otworzymy kilka nowych drzwi. Po kilku latach przerwy wrócimy do zwiedzania budynku dawnego sądu miasta Podgórza przy ul. Czarneckiego, po raz pierwszy w nowej odsłonie – jako siedzibę Instytutu Pamięci Narodowej.

W niedzielę, 29 września wyruszymy na szlaki m.in. podgórskim Camino, śladami przemysłu. Zaprosimy na pierwszy podgórski benchmark-hunting, czyli polowanie na niezwykłe znaki geodezyjne oraz podążymy szlakiem życia kulturalnego w Podgórzu, a to z okazji 40-lecia Centrum Kultury Podgórza. Odwiedzimy kamieniołom Liban i KL Plaszow, Łagiewniki i Ruczaj, Ludwinów i Wzgórza Tynieckie.

Do poznania uroków Podgórza będziemy zachęcać także społeczność ukraińską podczas specjalnego spaceru prowadzonego w tym języku.

Pełny program XXIII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia Podgorze.pl. Od 21 września w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51 będą dostępne wejściówki do kilku miejsc, gdzie jest to wymagane. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.