górne tło

Rekordowy 17. PKO Bieg Trzech Kopców

Kenijczycy Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo wśród mężczyzn i Glorious Jepkirui wśród kobiet jako pierwsi pojawili się pod kopcem Piłsudskiego na mecie 17. PKO Biegu Trzech Kopców. To oni zdobyli tegoroczne tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim. W biegu wystartowało 3137 osób z 24 krajów, a 3133 z nich zameldowało się na linii mety, ustanawiając nowy rekord frekwencji. Poprzedni padł w 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników.

Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (triumfator 11. edycji biegu w 2017 r. i rekordzista trasy – 40 minut i 4 sekundy, zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego), który uzyskał czas 43 minuty 19 sekund i Glorious Jepkirui (trzecia zawodniczka ubiegłorocznego, 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego), która dystans ponad 13 kilometrów pokonała w czasie 45 minut i 1 sekunda, zostali zwycięzcami 17. PKO Biegu Trzech Kopców.

Pozostałe miejsca na podium zajęli Kenijczyk Albert Kipkorir Tonui (zwycięzca Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2023, Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2024 czy 17. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX) z czasem 43 minuty 49 sekund i wrocławianin Dariusz Boratyński z czasem 45 minut i 6 sekund wśród mężczyzn oraz katowiczanka Aleksandra Bazułka z czasem 57 minut i 13 sekund i krakowianka Monika Szorek z czasem 1 godzina i 50 sekund wśród kobiet.

Pełna klasyfikacja jest dostępna online na stronie wyniki.datasport.pl.

 

O biegu

Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 r. Jej pomysłodawcą był nieżyjący już Wiesław Maczek – animator i popularyzator sportu, przez wiele lat pracujący na rzecz kultury fizycznej w Krakowie, od samego początku związany również z Cracovia Maratonem.

Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski w centrum dużego miasta, ponad 13-kilometrowa trasa z różnicą wzniesień 160 m łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego – oraz prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Bieganie w wyjątkowej scenerii – Bulwarami Wiślanymi z widokiem na wspaniałe zabytki czy w Lasku Wolskim – stało się ogromnym magnesem dla amatorów tej najpopularniejszej formy czynnego wypoczynku. Wzdłuż trasy 17. PKO Biegu Trzech Kopców znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, kościół na Skałce, Wawel, klasztor norbertanek. Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę – jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ale też urokliwe krajobrazy i przyrodę. Przebieg będzie analogiczny, jak podczas ubiegłorocznej edycji imprezy – kiedy to skorygowana w środkowej części trasa (z uwagi na nadal trwający remont ul. Kościuszki) spotkała się z bardzo dobrym odbiorem uczestników.