górne tło

W tym tygodniu w Muzeum Krakowa

Spacer śladami krakowskich słodyczy czy performans pod Cricoteką – to tylko kilka wybranych atrakcji proponowanych przez Muzeum Krakowa w tym tygodniu. Więcej informacji na stronie Muzeum Krakowa.

FLOW/Liquid Becomings czyli Pawilon Płynnych Przejawień – performans na galarze

piątek, 27 września o godz. 12.00

Przystań Muzeum
Oprowadzanie i spotkanie/performans pod Cricoteką na galarze Szwajcarka z udziałem artystów biorących udział w projekcie Liquid Becomings – Pawilon Płynnych Przejawień. Pawilon Płynnych Przejawień (Liquid Becomings) to wędrowny pawilon artystyczny, organizowany przy wsparciu European Cultural Foundation w ramach Pawilonu Europejskiego 2024 na rzekach Wiśle, Renie, Dunaju i Tagu.
Wstęp wolny.

Szlakiem podgórskiego Herkulesa

piątek, 27 września o godz. 17.30

Muzeum Podgórza
Inauguracja XXIII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Zanim początkowo zagadkowa postać z podgórskiego herbu stała się Herkulesem, była uważana za wędrowca, podróżnika, może nawet kupca zdążającego na podgórski brzeg. Everyman zmierzający szlakiem kupców, a może awanturników, ku lepszej prawobrzeżnej przyszłości. Odpoczywający na lewym brzegu, a spoglądając na prawy sieciował w niewielkim wizerunku miejskiego herbu historię obu brzegów Wisły. Łączył w ten sposób na zawsze dzieje obu miast, niemal zapowiadając ich rzeczywiste połączenie w 1915 roku. Herb z wizerunkiem Herkulesa nie był pierwszym podgórskim herbem, ale jako pierwszy powiązał oba miasta w jednym wizerunku. Co mieli na myśli autorzy herbu? Dlaczego był to drugi herb? Skąd wiadomo, że nagi wędrowiec to Herkules? Gdzie dziś znajdziemy ślady podgórskiej miejskości, gdzie znajdują się wizerunki herbów? O tym dowiemy się podczas inauguracyjnego spaceru, który zakończy się niespodzianką w Muzeum Podgórza. Oprowadzą Państwa członkowie Stowarzyszenia Podgorze.pl oraz zespół Muzeum Podgórza.
Wstęp wolny.

Piasecki vs. Wedel i jadalne kasztany, czyli w słodkim Krakowie

sobota, 28 września o godz. 11.00

pałac Krzysztofory
Prowadzenie: Małgorzata Kuciel
Chcąc przybliżyć smakowity temat krakowskich lokali gastronomicznych, Muzeum Krakowa zaprasza na kolejny cykl spacerów w ramach Akademii Kraków śladami smaków: „Smakowity Kraków”. Niezależnie od epoki kakao, karmelki, ciastka, egzotyczne owoce i lody uważane były za najwspanialsze łakocie, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Gdzie natomiast krakowianie raczyli się gorącą czekoladą, kto sprzedawał przepyszne pierniki i jak rozwijała się rywalizacja między Piaseckim a Wedlem? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie naszego słodkiego spaceru! Poznamy także kilka przepisów na dawne słodycze – być może na leguminę lub zupę czekoladową?
Bilety w cenie 20 zł do nabycia online na stronie https://bilety.mhk.pl lub w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.